Tłusty czwartek w Lipawie

Autor:Magdalena Maławska

Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem w kalendarzu chrześcijańskim, rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką.

Polacy w Lipawie świętują tłusty czwartek co roku. Specjalnie zamawiają pączki. Społeczność Wanda stara się kultywować polskie tradycje, a spotkania z gośćmi z Polski stają się prawdziwym świętem. Ostatnio ZPL w Lipawie odwiedzili w ramach akcji Rodacy Bohaterom Polacy ze Stowarzyszenia Odra Niemen w Lublinie.

„Byliśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy porozumieć się z Polakami z Lublina! To wielka przyjemność posłuchać prawdziwego języka od rodaków!” – powiedziała Pani prezes Rita Rosentale i zaprasza wszystkich zainteresowanych językiem i kulturą polską do przyłączenia się do Towarzystwa Polskiego w Lipawie „Wanda”. No cóż, chociaż na przykład na pączki. W tym dniu, zgodnie z polskim zwyczajem, należy je po prostu zjeść i raz w roku nie trzeba liczyć kalorii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content