Ruszyła kolejna edycja akcji Rodacy-Bohaterom. Stwórz paczkę dla kombatanta!

Autor: Maciej Rajfur

Przed nami akcja „Rodacy – Bohaterom”, w której do tej pory podarowano kombatantom i nie tylko 45 tysięcy świątecznych paczek. Do tegorocznej bożonarodzeniowej edycji każdy może się przyłączyć!

Inicjatywa autorstwa stowarzyszenia Odra-Niemen powstała 14 lat temu i przez ten czas mocno ewoluowała. Początkowo skierowana była do polskich bohaterów, walczących przeciwko Rosjanom i Niemcom w czasie II wojny światowej. Głównie tych mieszkających na Kresach Wschodnich. Z paczek przewiezionych na początku do kilkudziesięciu osób akcja rozrosła się na całą Polskę i przybrała ogromny wymiar. Wraz z coraz większym rozmachem rozszerzała się też formuła. Niestety, czasu nie da się przeskoczyć, bohaterowie naszej wolności odchodzą, więc zmienia się wobec tego grupa docelowa.

Odra-Niemen na Kresy Wschodnie wywozi za każdą edycją średnio 50 ton darów. Dokładnie na Litwę, Łotwę, Ukrainę, Białoruś, do Rumunii i Mołdawii. Przy okazji wojny na Ukrainie przewieźli ponad 100 ton różnych produktów. Łącznie przemierzylu 576 330 kilometrów.

– Nasze busy wyjeżdżają z różnych miejsc Polski. Poza stałymi partnerami zawsze zabieramy najbardziej zaangażowanych wolontariuszy, żeby mogli osobiście wręczać paczki naszym kresowym bohaterom. Wyjazdom zawsze towarzyszy wiele wzruszeń, które zapadają w pamięć na całe życie – opowiada Ilona Gosiewska, prezes „Odry-Niemen”.

Widzi duże potrzeby u Polaków na Wschodzie. Stowarzyszenie Odra-Niemen weszło we współpracę z fundacją „Siepomaga”. To pomoże dotrzeć do zupełnie nowych odbiorców. Teraz można wesprzeć cały program „Rodacy-Bohaterom” poprzez zbiórkę funduszy przez Internet. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, by podarować świąteczną paczkę Polakom na Kresach. Wystarczy wesprzeć zbiórkę.

– Dzisiaj wspieramy tych, którzy dbają o polską tożsamość za naszą granicą, czyli nauczycieli, społeczników, świadków historii. Oni podtrzymują polskość i prowadzą misję dbania o polską kulturę. Chcemy do nich docierać i podziękować im, docenić. Częścią tych środowisk są kombatanci, sybiracy, parafie, hospicjum, rodziny wielodzietne, samotne matki, ubodzy, ludzie starsi, placówki edukacyjne – wymienia Dominik Rozpędowski, koordynator akcji „Rodacy-Bohaterom”.

W wielu przypadkach paczka świąteczna nie ma charakteru symbolicznego, lecz spełnia realne potrzeby. Na przykład na Ukrainie, czy na Litwie są problemy z dostępnością niektórych towarów. Najtrudniej zaś jest pomagać Polakom na Białorusi ze względu na działania reżimu Łukaszenki.

– Pojawiają się nowe bezpieczne możliwości wsparcia Polaków z Białorusi. Chcemy ich wspomagać, choć jest to trudne, a oni ciągle doświadczają represji. Ważne, żeby czuli, iż nie są opuszczeni. Dostajemy wiele sygnałów, że znajdują się w trudnej sytuacji – dodaje D. Rozpędowski.

Największą gałęzią akcji „Rodacy- Bohaterom” jest zbiórka produktów w różnych punktach i tworzenie z nich paczek. Zgłaszają się szkoły, organizacje pozarządowe, firmy, osoby prywatne oraz inne podmioty, które chcą włączyć się i zorganizować w swoim środowisku zbiórkę darów na paczki świąteczne. W ramach akcji wsparcie otrzymują także kombatanci mieszkający w Polsce. To wciąż grupy liczone w setkach.

Paczki zawierają zarówno artykuły spożywcze, jak i chemii gospodarczej. Wolontariusze Odry-Niemen segregują dary tak, aby w każdej paczce była ta sama liczba produktów. Lista produktów stworzona była zgodnie z prośbą środowisk kombatanckich podczas pierwszej edycji akcji. Składają się na nią głównie długoterminowe produkty spożywcze. Każda paczka waży ok. 10-15 kg.

Więcej informacji i wszystkie szczegóły można uzyskać na stronie: www.rodacybohaterom.pl.

Lista potrzebnych artykułów:
(nie trzeba przynosić wszystkich artykułów, można wybrać jeden lub kilka) 

Olej (1 litr), cukier (3 kg), ryż (1 kg), kasza (400 g), makaron duży (700-1000 g), makaron mały (250 g), konserwy mięsne lub rybne (300 g), warzywa w puszce (1 op.), owoce w puszce (1 op.), herbata duża (100 szt. – 1 op.), herbata mała (25-50 szt. – 1 op.), herbata sypana lub owocowa (1 op.), kawa sypana lub rozpuszczalna (250 g), kakao (100-200 g), słodycze duże (ciastka – 1 op.), słodycze drobne (batony, cukierki – 100 g), czekolada (5 szt.) i kartka świąteczna (koniecznie z życzeniami).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content