M+M czyli Marszałek i Madera

Madera – portugalska wyspa leżąca na Oceanie Atlantyckim – jest podzwrotnikowym rajem. Gleba uformowana z wulkanicznej lawy i popiołu jest zupełnie inna niż w kontynentalnej części Portugalii. Dzięki stałej temperaturze dziennej , wynoszącej około 20˚C , wyspa przez cały rok przyciąga gości. Pod koniec XIX w. Madera stała się dla północnoeuropejskich elit ulubionym miejscem spędzania …

M+M czyli Marszałek i Madera Czytaj więcej

Wojciech Kossak – król życia

W 1981 r. zespół Kombi wylansował jeden ze swych największych przebojów „Królowie życia”, w którym znalazły się słowa: „wciąż czekam w poczekalni sławy”. Wojciech Kossak (1856 – 1942) – współtwórca Panoramy Racławickiej – nie znalazł się nigdy w takiej poczekalni. Już przed przystąpieniem do malowania panoramy był cenionym artystą i wziętym batalistą. W pozyskiwaniu intratnych …

Wojciech Kossak – król życia Czytaj więcej

Historia Polonii Argentyńskiej

W lipcowe popołudnie, we wrocławskiej siedzibie Stowarzyszenia Odra-Niemen odbyło się spotkanie z Marią Ciupalską, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej z Buenos Aires. Gość specjalny przedstawił bieżącą sytuacje Polaków w Argentynie. Rozmowy dotyczyły edukacji, działania zespołów ludowych, współpracy z ostatnimi polskimi kombatantami mieszkającymi w Buenos Aires. To było inspirujące spotkanie, otwierające współpracę pomiędzy Stowarzyszeniem Odra-Niemen a polonijnymi …

Historia Polonii Argentyńskiej Czytaj więcej

Gagauzja – kraina biedy czy też region wielkich możliwości gospodarczych

Autonomiczne Terytorium Gagauzji to część Republiki Mołdawii – jednego z najuboższych krajów dzisiejszej Europy. Na terenie niecałych 2 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli nieco ponad 5% terytorium Mołdawii, mieszka dziś około 160 tysięcy mieszkańców, w ponad 80% – Gagauzów. Większość dzisiejszych mieszkańców Europy nigdy nie spotkało się z nazwą Gagauzja i nawet nie wie, że Gagauzowie …

Gagauzja – kraina biedy czy też region wielkich możliwości gospodarczych Czytaj więcej

Pōrana, czyli Polska – historia nowozelandzkiego kiwi

W tym roku obchodzone jest 50-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Nową Zelandią. Z tej okazji narodowe zwierzątko Nowej Zelandii – kiwi, z charakterystycznym białym paskiem na czole – zostało nazwane na cześć naszej ojczyzny – Pōrana (czyli Polska po maorysku). W Nowej Zelandii polskie społeczeństwo cieszy się szczególną pamięcią, zwłaszcza w okolicy wioski …

Pōrana, czyli Polska – historia nowozelandzkiego kiwi Czytaj więcej

Porządki na cmentarzu w Zimnej Wodzie

Wolontariusze na cmentarzu sprzątali z wielką satysfakcją W sobotę młodzież z  Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży” i Centrum Polskiej Kultury „Odra-Niemen-Dniestr” wraz z lwowskimi harcerzami organizowali sprzątanie polskiego cmentarza w Zimnej Wodzie w obwodzie lwowskim. Tę akcję od lat organizuje Władysław Kuczyński, Polak z Zimnej Wody, należący do młodzieżowego klubu Strefa Młodzieży.  Przed młodzieżą stało duże zadanie, ponieważ …

Porządki na cmentarzu w Zimnej Wodzie Czytaj więcej

Polskie ślady na Kubie

Wrocławia, przez Niemcy, nad Holandią, Wyspami Brytyjskimi, Grenlandią, przez Kanadę, nad USA i Bahamami. Nie lada wyprawa. Wiecie, że nawet na Kubie można odnaleźć polskie akcenty? Loty na Kubę nigdy nie należały do najtańszych. Swego czasu wyjątkowo korzystną cenę oferował Aerofłot, jednak przesiadka w Moskwie, jak popatrzeć na mapę, wydawała się kiepskim pomysłem. Wybraliśmy zatem …

Polskie ślady na Kubie Czytaj więcej

Przywiani do Wietrznego Miasta

Drugie po Warszawie, Wietrzne Miasto, oraz… Duża Cebula. Tak nazywane bywa Chicago, trzecie co do wielkości miasto Stanów Zjednoczonych, oraz największe na świecie skupisko Polaków. Na początku 2022 roku, miałem okazję je odwiedzić i podążać nie tylko utartym turystycznym szlakiem, ale zagłębiać się w historię Polonii zamieszkującej to miasto. Zapraszam zatem na króciutką podróż za …

Przywiani do Wietrznego Miasta Czytaj więcej

Scroll to Top
Skip to content