Śladami Titanica

Historia Titanica, choć tragiczna, pozostaje jednym z najbardziej fascynujących rozdziałów w historii morskiej. Stowarzyszenie Przyjaciół Polskich Weteranów w Southampton postanowiło wykorzystać ten fakt do zorganizowania w czerwcu pieszej wycieczki śladami pomników związanych z katastrofom tegoż statku pasażerskiego.

RMS Titanic, zbudowany w 1912 roku, miał być nie tylko największym, lecz także najbezpieczniejszym statkiem na świecie. Niestety, jego dziewiczy rejs z Southampton do Nowego Jorku zakończył się katastrofą. 15 kwietnia 1912 roku, podczas pierwszej podróży, Titanic zderzył się z górą lodową na północnym Atlantyku i zatonął, powodując śmierć ponad 1500 ludzi. Ten tragiczny wypadek był jednym z największych katastrof morskich w historii.

Po latach, historia Titanica wciąż fascynuje ludzi na całym świecie. Wiele miejsc, takich jak Southampton, zachowało pamiątki po tej tragedii, a liczne pomniki podtrzymują pamięć o tym niezapomnianym wydarzeniu.

„Wycieczka zorganizowana przez SPPW Southampton – Krysia Jenvey, Katarzyna Chrabąszcz Edward Niziołek, Andrzej Michalski, Paulina Majewska, Bożena Kiepura, Grzegorz Lasota, Monika Połowska-Zimoch – odniosła sukces pomimo upału jaki doskwiera w ostatnich dniach. Historia Titanica jest bardzo ciekawa, niewiele ludzi zna ciekawostki i miejsca związane z nią. Prof. Tomasz J. Kaźmierski wczuł się w rolę przewodnika i oprowadził nas trasą Titanica. W Southampton jest wiele pomników poświęconych tym, którzy zginęli, gdy statek zatonął w 1912 roku. Po drodze odwiedziliśmy inne ciekawe miejsca związane z historią Southampton.

Wycieczkę rozpoczęliśmy przy Memorial Cenotaph w Watts Park. Z ważniejszych zabytków historycznych, jakie zwiedziliśmy: to Memorial Muzyków Titanica – jest to replika oryginalnego pomnika w pobliżu tego miejsca, zniszczonego podczas drugiej wojny światowej. Przedstawia on pogrążoną w żałobie kobietę i zatonięcie Titanica z musicalem inskrypcja kilku pierwszych taktów „Bliżej, mój Boże, do Ciebie”. Następnym śladem Titanica jest pomnik Titanic Memorial poświęcony pamięci mechaników i kadrze technicznej. Kolejna pamiątka poświęcona losom Titanica mieści się w ruinach kościoła Holyrood, stanowi ją fontanna upamiętniająca załogę Titanica. Odwiedziliśmy również pub „The Grapes”, który ma ścisłe powiązanie z historią Titanica. Naszą wycieczkę zakończyliśmy wspólnym lunchem w pubie „The White Star” – gdzie narodziły się nowe pomysły na następne wycieczki. Podziękowania dla naszego członka prof. T. Kaźmierskiego, który był przewodnią duszą wycieczki oraz naszej trzyosobowej grupie medialnej 307 Squadron Project – Paulina Majewska, SPPW Southampton – Katarzyna Chrabąszcz i Polski Klub Southampton – Grzegorz Lasota. Zapraszamy wkrótce na następne wojaże”.

Źródło: https://www.facebook.com

Replika pomnika poświęconego muzykom, którzy zginęli w katastrofie RMS Titanic 15 kwietnia 1912 roku
Przed pomnikiem inżynierów, którzy zginęli w katastrofie Titanica
Pamiątkowe zdjęcie uczestników spaceru przed zniszczonym w trakcie II wojny światowej kościołem Holyrood
Zasłużony przerwa w zwiedzaniu połączona z lunchem w „The White Star”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content