Spotkanie Polaków ze świata w Serpelicach

Ilona Gosiewska

W Serpelicach, na Mazowszu odbyło się duże wydarzenie środowiska Stowarzyszenia Odra-Niemen, na które przybyli przedstawiciele wszystkich oddziałów środowiska, a także polskie delegacje z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, USA i Czech. Było międzypokoleniowo, aktywnie, dyskusyjnie, ponad granicami i ponad podziałami.

Spotkanie przyniosło za sobą wiele pozytywnych emocji.

W czasie czterech dni spotkań odbyło się kilkanaście polonijnych prezentacji i wystąpień, wiele dyskusji plenarnych, warsztatów w mniejszych gronach na temat bieżącej współpracy, na temat pozyskiwania funduszy na wspólne działania, czy zajęć związanych z pisaniem projektów tematycznych. Uczestnicy wydarzenia poznali piękną nadbużańską okolicę, przejechali szlak historyczny płk. Władysława Łukasiuka ps. „Młot”.
Ponieważ na spotkaniach była ponad 40-osobowa grupa najmłodszych Polaków, zorganizowano dla nich zajęcia edukacyjne i integracyjne. Środowisko Odry-Niemen przedstawiało swoje coroczne działania, plany na kolejny rok, dyskutowało o nowych wyzwaniach i bieżących problemach.

Wydarzenie z udziałem ponad 200 uczestników, rodaków z Polski i siedmiu krajów świata to ważne spotkanie ponad granicami, dające nadzieję na wiele nowych zadań opartych o wspólne, polskie sprawy. Więcej o wydarzeniu na stronach kwartalnika Odra-Niemen Ponad Granicami.

Spotkanie w Serpelicach jest pierwszą częścią szerszego projektu „Polonijny Think Tank” adresowanego do polonijnego grona. Budujemy współpracę międzyśrodowiskową opartą o wymianę doświadczeń, dobrych praktyk, praktycznych szkoleń i potrzebnych dyskusji do dalszego wzrostu naszych wspólnych działań.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023 oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Odra-Niemen. Więcej o projekcie na stronie Polonijny Think Thank

Wśród uczestników nie zabrakło dzieci.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content