Projekt edukacyjny w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w 2023 roku, uczniowie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach brali udział w projekcie „Śladami Mikołaja Kopernika”. Projekt miał na celu inspirację młodych ludzi postacią Kopernika, twórcy teorii heliocentrycznej. Uczestnicy brali udział w różnych wydarzeniach, m.in. w wiktorynie „Mikołaj Kopernik-Polska” i konkursie plastycznym „Układ słoneczny”. Dodatkowo odbyła się wycieczka śladami wielkiego astronoma do Polski. W trakcie wyjazdu zwiedzano Olsztyn, a w nim między innymi Zamek Kapituły Warmińskiej oraz Lidzbark Warmiński z gotyckim zamkiem.

„W 2023 roku jest obchodzona 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji uczniowie gimnazjum wzięli udział w edukacyjnym projekcie „Śladami Mikołaja Kopernika”, który został sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023 za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego w wysokości 10000,00 PLN. Głównym celem projektu było zachęcenie młodych do inspirowania się postacią Mikołaja Kopernika, który nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował również rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata.

Uczestnicy projektu mieli możliwość aktywnie działać w grupie. Uczestniczyli w wiktorynie „Mikołaj Kopernik-Polska”. Także wzięli udział w konkursie plastycznym „Układ słoneczny”. Prace wykonane przez uczniów można było obejrzeć na wystawie w holu gimnazjum.

W ramach projektu została zorganizowana wycieczka do Polski. Uczniowie zwiedzili przepiękne miasto Olsztyn. Odwiedzili miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem. A mianowicie Zamek Kapituły Warmińskiej – wybudowany w połowie XIV wieku, którego najsłynniejszym mieszkańcem był Mikołaj Kopernik. Pełnił on tam obowiązki administratora w latach 1516–1521. Na jednej ze ścian zachowała się po nim oryginalna tablica astronomiczna. Następnie wraz z przewodnikiem wybrali się na spacer po Starym Mieście. Podczas spaceru zobaczyli pomnik Mikołaja Kopernika w postaci ławeczki oraz odwiedzili planetarium. Natomiast następnego dnia udali się do Lidzbarka Warmińskiego, aby podziwiać gotycki zamek, w którym mieszkał astronom. Wspólnie spędzone chwile zostały uwiecznione na pamiątkowych fotografiach. Dziękujemy Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie“ im. Jana Olszewskiego. za możliwość udziału w edukacyjnym projekcie „Śladami Mikołaja Kopernika”.

Źródło: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt

Częścią wyjazdu do Polski „Śladami Mikołaja Kopernika” było zwiedzanie Zamku Kapituły Warmińskiej
Pomnik Mikołaja Kopernika w Olsztynie
Pamiątkowa fotografia uczestników wyjazdu przed Planetarium w Olsztynie
Uczniowie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach przed zamkiem w Lidzbarku Warmińskim

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content