Żywa lekcja historii w Ponarach

W 80. rocznicę zbrodni w Ponarach uczniowie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach oraz Gimnazjum im. T. Konwickiego w Bujwidzach udali się na miejsce kaźni oddać hołd tam poległym.

            Ponary na Wileńszczyźnie stały się miejscem przerażających zbiorowych egzekucji przeprowadzanych przez Niemców we współpracy z litewskimi kolaborantami. Egzekucje trwały aż do lipca 1944 roku, kiedy to Sowieci wkroczyli na obszar Wileńszczyzny. Pierwsze masowe rozstrzeliwania miały miejsce już latem 1941 roku, a ofiary były chowane w wybetonowanych dołach przygotowanych jeszcze w okresie sowieckiej okupacji. Te doły miały służyć jako pozorny skład paliwa lotniczego dla pobliskiego lotniska. Wśród tragicznych wydarzeń związanych z Ponarami znajdują się także opowieści o ludziach, którzy cudem przeżyli egzekucje i uciekli z dołów, otrzymując pomoc od okolicznych chłopów.

Pomimo tych makabrycznych wydarzeń, sprawcy tych zbrodni nie zostali w pełni osądzeni, a w czerwcu 1944 roku rozpoczęli zacieranie śladów zbrodni poprzez spalenie ciał ofiar. Niestety, wiedza na temat tych wydarzeń wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona w społeczeństwie, co stanowi jedno z największych zaniedbań w upamiętnianiu tych tragicznych wydarzeń. „22 września uczniowie naszego gimnazjum wspólnie z uczniami z Gimnazjum im. T. Konwickiego w Bujwidzach uczestniczyli w żywej lekcji historii w Ponarach. To właśnie w tym miejscu 80 lat temu naziści wraz z kolaborantami litewskimi rozstrzelali około 100 tys. mieszkańców narodowości polskiej. W tym dniu odbyły się uroczystości upamiętniające tę zbrodnię. W polskiej kwaterze uczniowie oddali hołd poległym, pomodlili się i zapalili znicze. Ta wycieczka pozwoliła zrozumieć, jak dużo ludzi zginęło tu bez winy”.

Źródło: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt

Uroczystości 80. rocznicy zbrodni w Ponarach
Przedstawiciele Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content