Projekt edukacyjny „Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy”

Z okazji 100. rocznicy urodzin wybitnej polskiej poetki Wisławy Szymborskiej uczniowie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach wzięli udział w projekcie „Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy”, którego celem było poszerzenie wiedzy o życiu i twórczości Szymborskiej.

Wisława Szymborska urodziła się w 1923 roku i mieszkała głównie w Krakowie. Jej debiut poetycki nastąpił w 1945 roku w dodatku do „Dziennika Polskiego” wierszem „Szukam słowa”. Przez wiele lat (1953-1981) pracowała w krakowskim tygodniku „Życie Literackie”, gdzie zajmowała się działem poezji. Publikowała także felietony, które ukazywały się w formie książkowej.

W ciągu swojej kariery Szymborska wydała 13 tomów poezji, w tym takie jak „Wołanie do Yeti”, „Sto pociech”, „Ludzie na moście” czy „Tutaj”. Jej prace zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków, a sama Szymborska zajmowała się także przekładem poezji, głównie z języków francuskiego i niemieckiego. W uznaniu jej wybitnych osiągnięć, otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku. Zmarła w 2012 roku, pozostawiając po sobie dziedzictwo literackie cenione na całym świecie.

„W tym roku świętujemy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1996 roku.

Z tej okazji uczniowie gimnazjum wzięli udział w edukacyjnym projekcie „Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy”, który został sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023 za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego w wysokości 10000,00 PLN.

Głównym celem było pogłębienie wiedzy wśród młodzieży gimnazjalnej o twórczości Wisławy Szymborskiej, zachęcenie do czytania i recytacji w języku polskim, a także upamiętnienie osiągnięć polskiej noblistki.

Uczestnicy projektu pogłębili wiedzę o twórczości Wisławy Szymborskiej, a także uzdolnienia recytatorskie, plastyczne, twórcze. Mieli możliwość aktywnie działać w grupie, inicjować, promować polską mowę i literaturę. W 2000 roku noblistka była w Wilnie, gdzie spotkała się z Czesławem Miłoszem. Poeta oprowadził Wisławę po swoim rodzinnym mieście. A więc z tej okazji została zorganizowana wycieczka do Wilna, gdzie uczniowie spacerowali ulicami noblistów.

W ramach projektu została zorganizowana wycieczka do Polski. Uczniowie zwiedzili dworek Miłosza w Krasnogrudzie, w którym w młodzieńczych latach przebywał polski noblista Czesław Miłosz. Także wzięli udział w zajęciu edukacyjnym pod tytułem „Malowanie toreb z wizerunkiem poety”. Niebywałą atrakcją był rejs szlakiem doliny Rospudy. W trakcie wyprawy uczniowie mogli posłuchać opowieści o legendach związanych z jeziorami. Także udali się na spacer do Parku im. Konstytucji 3 Maja, który znajduje się w centrum miasta Suwałk.

W ramach projektu odbył się konkurs literacki „List do noblistki” oraz plastyczny „Kolaż z Szymborską”. Wszyscy uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością i ogromną wiedzą. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Wspólnie spędzone chwile zostały uwiecznione na pamiątkowych fotografiach. Dziękujemy Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie“ im. Jana Olszewskiego. za możliwość udziału w edukacyjnym projekcie z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin poetki Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy”.

Źródło: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt

Wycieczka do Wilna śladami noblistów
Prace przygotowane na konkurs plastyczny „Kolaż z Szymborską”
Uczniowie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach malujący torby z wizerunkiem poety Czesława Miłosza
Częścią wycieczki do Polski był rejs szlakiem doliny Rospudy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content