Polskie ślady w Wilnie

Polskie ślady w Wilnie

Autor:Bartosz Cielecki

Niedawno informowaliśmy o otwarciu pałacu Sapiehów w Wilnie. Natomiast polskie ślady widać tam na każdym kroku. Zapraszamy na krótką przechadzkę po mieście, gdzie historia Polski obecna jest za każdym rogiem. Oto kilka miejsc, które warto zobaczyć.

Ostra Brama

Pozycja obowiązkowa dla polskich turystów to Ostra Brama i Kaplica Ostrobramska. Historyczne budowle, będące jedynym ocalałym fragmentem murów obronnych Starego Miasta oraz miejsce kultu maryjnego. To tu znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej z XVII wieku.

Polski cmentarz w Wilnie

Nieopodal Ostrej Bramy znajdziemy również Cmentarz na Rossie, miejsce spoczynku wielu wybitnych Polaków. Nekropolia wzniesiona na kilku wzgórzach, z których możemy podziwiać las pionowych nagrobków, wyrastających z zielonej wileńskiej ziemi. Tu też mieści się cmentarz wojskowy z grobem matki Józefa Piłsudskiego, z którą pochowano też serce syna.

Polskie świątynie w stolicy Litwy

W Wilnie znajdziemy świątynie w różnych stylach. Wzniesiony przez Kazimierza Jagiellończyka gotycki Kościół Św. Anny kryje w sobie bogato zdobione wnętrza.

Klasycystyczna Katedra Wileńska wzniesiona jeszcze w stylu gotyckim, była w międzyczasie odnawiana w różnych stylach w tym wcześniej barokowym, czy renesansowym. Wybudowana w XIV wieku przez Władysława Jagiełłę po przyjęciu przez niego chrztu. Jest miejscem spoczynku książąt litewskich i królów Rzeczypospolitej. Zjawiskowy kościół Św. Piotra i Pawła kryje w sobie ponad 2 tysiące rzeźb o tematyce sakralnej oraz wielki bęben litewski przywieziony przez hetmana Paca spod Chocimia po bitwie w 1673.

Dziedzictwo kulturowe

Kulturowe dziedzictwo Polski reprezentuje Uniwersytet Wileński. Założony w 1579 roku przez Stefana Batorego oraz Muzeum Adama Mickiewicza. Miejsce, które przybliża życie i twórczość polskiego wieszcza. Znajduje się w domu w którym mieszkał.

Pamięci ofiar terroru KGB

Historię najnowszą reprezentuje z kolei Muzeum Ofiar Ludobójstwa, potocznie znane jako Muzeum KGB. Budynek w carskiej Rosji i okresie międzywojennym pełnił rolę siedziby sądu. W czasie wojny przejęło go Gestapo a później KGB. Okres II Rzeczypospolitej Litwini określili na wystawie jako czas okupacji. Niemniej udostępniono do zwiedzania świetnie zachowano cele, miejsca tortur oraz egzekucji członków polskiego i litewskiego podziemia niepodległościowego, działającego w czasie wojny i po jej zakończeniu.

Wilno ogólnie rzecz biorąc jest miastem gdzie kultura Polski splata się z kulturą Litwy, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Większość wymienionych wyżej zabytków odnajdziemy nie wychodząc ze Starego Miasta, które było świadkiem wielkiej historii obojga narodów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content