Odnowiony Pałac Sapiehów, znajdujący się na wileńskim Antokolu zostanie otwarty dla zwiedzających już w lutym, początkowo tylko dla wcześniej zarejestrowanych, a w kwietniu dla wszystkich odwiedzających. Organizatorzy spodziewają się dużego zainteresowania polskich turystów.
Pałac po uprzedniej rejestracji można odwiedzić w grupach zorganizowanych od 16 lutego do 11 marca. Od kwietnia będzie dostępny dla każdego. W pierwszych miesiącach w budynku będziemy mogli podziwiać wystawę sztuki współczesnej, a także barokowe freski i dekoracje z późniejszych okresów. Obecnie w obiekcie odbywa się końcowy etap prac instalacyjnych.
Turyści z Polski
– Polscy turyści są zainteresowani wszystkim, co wiąże się z naszym wspólnym dziedzictwem kulturowym i historią. Jednym z tych obiektów jest właśnie Pałac Sapiehów na Antokolu. Myślimy, że będzie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród turystów z Polski. Później być może będziemy świadczyć specjalne usługi dla polskich turystów. – zaznacza Gintautė Žemaitytė, zastępczyni dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej.
Odnowiony Pałac Sapiehów będzie posiadał sale wystawowe, konferencyjne, tarasy i kawiarnię. W zeszłym roku zakończono renowację elewacji południowej i zachodniej części budynku, którym przywrócono ich barokowy charakter. Prace kosztowały około 3,5 mln euro.
Wileński Wersal
Pałac wzniesiono w końcu XVII wieku na polecenie hetmana wielkiego litewskiego Kazimierza Jana Sapiehy. Projekt Giovanniego Battisty Fredianiego był zgodny z ówczesnymi trendami baroku. Służył jako rezydencja wiejska. Architekt porównywał go do Pałacu Wersalskiego, rezydencji króla Francji pod Paryżem.
W zaborze rosyjskim i II Rzeczpospolitej działał jako szpital. W czasach sowieckich i niepodległej Litwy zmieniał wielokrotnie swoje przeznaczenie i – do teraz – tracił swój barokowy urok.