Barokowa Perła znów otwarta

Autor:Bartosz Cielecki

Odnowiony Pałac Sapiehów, znajdujący się na wileńskim Antokolu zostanie otwarty dla zwiedzających już w lutym, początkowo tylko dla wcześniej zarejestrowanych, a w kwietniu dla wszystkich odwiedzających. Organizatorzy spodziewają się dużego zainteresowania polskich turystów.

Pałac po uprzedniej rejestracji można odwiedzić w grupach zorganizowanych od 16 lutego do 11 marca. Od kwietnia będzie dostępny dla każdego. W pierwszych miesiącach w budynku będziemy mogli podziwiać wystawę sztuki współczesnej, a także barokowe freski i dekoracje z późniejszych okresów. Obecnie w obiekcie odbywa się końcowy etap prac instalacyjnych.

Turyści z Polski

– Polscy turyści są zainteresowani wszystkim, co wiąże się z naszym wspólnym dziedzictwem kulturowym i historią. Jednym z tych obiektów jest właśnie Pałac Sapiehów na Antokolu. Myślimy, że będzie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród turystów z Polski. Później być może będziemy świadczyć specjalne usługi dla polskich turystów. – zaznacza Gintautė Žemaitytė, zastępczyni dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej.

Odnowiony Pałac Sapiehów będzie posiadał sale wystawowe, konferencyjne, tarasy i kawiarnię. W zeszłym roku zakończono renowację elewacji południowej i zachodniej części budynku, którym przywrócono ich barokowy charakter. Prace kosztowały około 3,5 mln euro.

Wileński Wersal

Pałac wzniesiono w końcu XVII wieku na polecenie hetmana wielkiego litewskiego Kazimierza Jana Sapiehy. Projekt Giovanniego Battisty Fredianiego był zgodny z ówczesnymi trendami baroku. Służył jako rezydencja wiejska. Architekt porównywał go do Pałacu Wersalskiego, rezydencji króla Francji pod Paryżem.

W zaborze rosyjskim i II Rzeczpospolitej działał jako szpital. W czasach sowieckich i niepodległej Litwy zmieniał wielokrotnie swoje przeznaczenie i – do teraz – tracił swój barokowy urok.

Pałac Sapiehow w Wilnie elewacja frontowa
Pałac Sapiehow w Wilnie elewacja boczna

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content