Uczennice reprezentujące Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach

Sukcesy uczennic Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach

22 lutego uczennice Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach miały okazje wziąć udział w krajowych eliminacjach Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Tegoroczna edycja została poświęcona 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta, a mottem są następujące słowa poety: „Kultura to […] budowanie wartości, dla których warto żyć”.

            Olimpiada Literatury Polskiej to konkurs dla uczniów szkół średnich, istniejący w Polsce od 1970 roku. Została założona przez Instytut Badań Literackich PAN z inicjatywy ówczesnych władz oświatowych i przedstawicieli Instytutu. Poza granicami Polski pierwsza edycja odbyła się w roku szkolnym 1989/1990. Zawody te mogą mieć różny przebieg w zależności od kraju i sytuacji, ale zazwyczaj składają się z dwóch lub trzech etapów, z finałem odbywającym się w Warszawie, gdzie uczestnicy spotykają się z rówieśnikami z Polski i innych krajów. Ostatni etap olimpiady wymaga od uczestników z Polski i z zagranicy tego samego przygotowania i lektur. Różnica polega na tym, że uczniowie spoza Polski przystępują najpierw do części ustnej, a następnie do pisemnej. Wyniki częściowe są ogłaszane w piątek, a pełne wyniki w sobotę tego samego tygodnia.

Joanna Dacewicz oraz Kamila Wojnicz, które będą reprezentować Litwę na międzynarodowym etapie konkursu w Warszawie

Joanna Dacewicz oraz Kamila Wojnicz, które będą reprezentować Litwę na międzynarodowym etapie konkursu w Warszawie

            „22 lutego na Uniwersytecie Witolda Wielkiego odbyła się uroczystość podsumowania XXXV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na Litwie.

Zmagania olimpijskie trwały dwa dni, uczestnicy pisali prace pisemne oraz zaprezentowali wcześniej przygotowane odpowiedzi ustne. Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice klasy IVG Joanna Dacewicz, Kamila Wojnicz oraz uczennica IIG klasy Emila Klimaszewska.

Joanna Dacewicz zdobyła III miejsce, a Kamila Wojnicz – wyróżnienie, obie maturzystki trafiły do dziesiątki laureatów, którzy będą reprezentować Litwę na etapie międzynarodowym w Warszawie.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!”

Źródło: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt/?p=29139&lang=pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content