Polskie dyktando w Moskwie

Zapewne większości z nas dyktando kojarzy się ze szkołą podstawową i lekcjami języka polskiego. Podczas tego rodzaju sprawdzianu wiedzy uczniowie jak jeden mąż przepisywali na kartki słowa dyktowane przez swoich polonistów. Rzecz jasna z różnym skutkiem. Dyktando jednak ma na celu utrwalenie wiedzy o ortografii języka polskiego oraz zasadach poprawnej polszczyzny. Dla naszych rodaków, nieobcujących na co dzień z językiem polskim, konkursy w formie dyktanda są świętą formą ćwiczenia i utrwalania poprawnej pisowni naszego języka. Taka forma spędzenia wolnego czasu może być doskonałą zabawą zawierającą naukę nie tylko dla najmłodszych. Jest to również okazja do wspólnej integracji Polonii w różnym wieku. Doskonałym przykładem potwierdzającym moją tezę jest cykliczna impreza odbywająca się na terytorium Federacji Rosyjskiej. Jednym z miejsc zmagań uczestników dyktanda była w tym roku Moskwa. Z relacji organizatorów możemy dowiedzieć się, że:

9 grudnia w Domu Narodów Rosji odbył się moskiewski etap XII Ogólnorosyjskiego Dyktanda w języku polskim poświęconego wybitnym działaczom kultury polskiej: Aleksandrowi Fredrze, Wisławie Szymborskiej oraz Janowi Matejce. W tym roku dyktando miało format testu multimedialnego, który zawierał nie tylko zadania z poprawności językowej, ale także pytania z dziedziny literatury i historii. Podczas przerwy prezes FPANK „Kongres Polaków w Rosji” Halina Subotowicz-Romanowa przeprowadziła grę językową dla uczestników dyktanda, a zespół „Wisła” wykonał kilka polskich piosenek. Decyzją jury zwyciężczynią tegorocznej edycji Dyktanda, w którym wzięło udział ponad 30 osób, została Elżbieta Obiernichina. Drugie miejsce zajęła Maria Antufjewa, a na trzecim miejscu uplasował się Jerzy Moisiejew. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz wartościowe prezenty. Gratulujemy naszym zwycięzcom — znawcom języka, kultury i historii polskiej, oraz wszystkim uczestnikom Dyktanda. Dziękujemy również Lilii Hoszowskiej, Anastazji Władimirskiej, Dmitrijowi Hawrylukowi i innym członkom Domu Polskiego, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia, za kreatywność i poświęcenie. Do zobaczenia na kolejnej edycji dyktanda za rok!

Informacja NKA „Dom Polski w Moskwie”

Na fotografiach zaczynając od lewej górnej widzimy: organizatorkę dyktanda, uczestników w czasie rozwiązywania testu, zwyciężczynię konkursu Panią Elżbietę Obiernichinę, członkinie zespołu ludowego ,,Wisła”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content