pieniądze z imigracji

Miliardy złotych od polskiej emigracji. Skąd przypływa najwięcej pieniędzy do kraju?

Autor:Bartosz Cielecki

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące przepływów finansowych za III kwartał 2023 roku. Transfery polskich emigrantów do kraju wyniosły w tym okresie 4,9 mld złotych – podaje portal bankier.pl.

W III kwartale 2023 roku polscy emigranci zarobkowi wysłali do Polski 4,9 mld zł, z czego 1,8 mld, czyli 39,4% całości, stanowiły wpływy od emigrantów krótkookresowych. Pozostałe 3 mld, tj. 60,6%, od pozostających za granicą od przynajmniej dwunastu miesięcy. W analogicznym okresie w 2022 roku, kwota ta była wyższa o około 0,02 mld zł.

Mniej pieniędzy z Wysp Brytyjskich

Bankier.pl głównej przyczyny spadku upatruje w spadku napływu środków z Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie wciąż maleje udział Polaków w tamtejszym rynku pracy. Wzrost zanotowano jeśli chodzi o wpływy z Niemiec, Niderlandów i Norwegii.

Liderują wciąż Polacy pracujący w Niemczech. W rzeczonym okresie do kraju wpłynęło stamtąd 1,8 mld zł. Wielka Brytania, mimo spadku udziału, wciąż pozostaje na drugim miejscu ze wpływem rzędu 0,6 mld. Tylko te dwa kraje stanowią 48,2% całości wpływów.

Imigranci w Polsce wysyłają więcej

Transfery obcokrajowców pracujących w naszym kraju wyniosły w III kwartale 2023 aż 6,9 mld złotych i jest to o 0,1 mld więcej w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Aż 4,4 mld wysłano na Ukrainę, co stanowi 63,2% całości. Zwiększyły się też przepływy na Białoruś.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content