Gwiazdka 2023 w Abakanie

24 grudnia Kulturalno-Narodowa Organizacja Społeczna „Polonia” Republiki Chakasji zorganizowała w Abakanie gwiazdkę dla dzieci, gdzie dzieci spotkały się ze św. Mikołajem, zatańczyły dwa tańce, grały w różne gry. Natomiast na zakończenie otrzymały świąteczne prezenty.

Wigilia Bożego Narodzenia dla nas Polaków jest jednym z najważniejszych dni w roku. To tego dnia zaczynając od dzielenia się opłatkiem a kończąc na uczestnictwie w uroczystej nocnej Mszy Świętej witamy nowonarodzonego Chrystusa. Jest to również szczególny dzień dla najmłodszych członków naszych rodzin. Tego wyjątkowego dnia dzieci czekają na wizytę pewnego jegomościa z Laponii licząc, że ich dobre zachowanie zostanie wynagrodzone prezentami. Wigilijne tradycje, tak bliskie każdemu Polakowi, przetrwały również tysiące kilometrów na Wschód od dzisiejszych granic naszej ojczyzny. Jednym z miejsc, w którym nasi rodacy spędzili wspólnie wigilię był kościół pod wezwaniem Zesłania Świętego Ducha w stolicy rosyjskiej Chakasji – Abakanie.


Liturgia Mszy Świętej Pastorałkowej w abakańskim kościele

Wieczorem w miejscowym kościele pw. Zesłania Ducha Świętego odbyła się uroczysta Wigilia. Na początku odbył się koncert. Gdzie zatańczyły dzieci uczestnicy zespołu „Syberyjski Krakowiak” (kier. Marina Kożewnikowa) taniec „Anioły”. Marina Daniluk, wokalistka wokalnego duetu „Kwiaty” zaśpiewała kolędy i pieśni bożonarodzeniowe. Na uroczystość przyjechali gości z Minusińska (na południu Kraju Krasnojarskiego). Zespół „Czerwone Jagody” z Minusińska zaśpiewał kolędy i kołysankę.

Zebrani także wysłuchali muzyki organowej. Po koncercie odbyła się msza pastorałka celebrowana przez proboszcza parafii ks. Radosława Kwarcińskiego.

Marina KOZEWNIKOWA

Źródło: https://www.rodacynasyberii.pl/aktualnosc/819/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content