Tort Jubileuszowy na 50 Ambasady RP na Węgrzech

Cóż to był za jubileusz! 50-lecie polskiej szkoły w Budapeszcie

2 marca  Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Budapeszcie świętowała okrągły jubileusz 50-lecia swojego istnienia! Obchody tej wspaniałej rocznicy odbyły się w gościnnych progach Instytutu Polskiego i uwiecznione zostały nie tylko pięknymi i wzruszającymi przemowami, ale także koncertem polskiej muzyki filmowej i przedstawieniem teatralnym.

Goście uroczystości

Poza rzeszą absolwentów, obecnych i byłych nauczycieli, rodziców oraz wesołą gromadą uczniów swoją obecnością zaszczyli jubileusz konsul RP w Budapeszcie pan Andrzej Kalinowski, dyrektor Instytutu Polskiego pani Dominika Teske, goście z Polski – pani Joanna Fabisiak wraz z małżonkiem – była poseł do Sejmu RP i prezes fundacji Świat na Tak, pani Ewa Ronayné – rzecznik narodowości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier oraz najważniejsi przedstawiciele Polonii Węgierskiej w Budapeszcie.

Oprawę muzyczną wydarzenia zorganizowała niezawodna rodzina Deák, która w kolejnych odsłonach przybliżyła zebranym wątki literackie w polskiej muzyce filmowej.

W części oficjalnej zabrali głos zacni goście, podkreślając niezwykle znaczącą rolę Polskiej Szkoły w Budapeszcie w mijającym półwieczu, a także składając życzenia dalszego rozwoju i równie owocnych kolejnych lat. Pan konsul odczytał list gratulacyjny Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy, która odniosła się do swojej wizyty w naszej szkole, życząc całej szkolnej społeczności wszelkiej pomyślności oraz wielu sukcesów i niegasnącej inspiracji w kontynuowaniu doniosłej misji szkoły.

W imieniu Rady Rodziców głos zabrała pani Elżbieta Ela Chrostowska- Horvath, która w pięknych i wzruszających słowach wyraziła, jak bardzo ważną rolę w życiu każdego  rodzica – Polaka żyjącego poza granicami kraju odgrywa Szkoła Polska, zwłaszcza ta, przy Törökvész ut 15. Równie wzruszające słowa padły ze strony naszych absolwentów –  pani Aleksandry Jungbauer i  pani Veroniki Siklósi-Horváth Veronika, która odczytała specjalnie napisany z tej okazji przez panią Jadwigę Városi wiersz o szkole i całej szkolnej społeczności. Na zakończenie części oficjalnej znalazł się także czas na odczytanie kilku listów przyjaciół szkoły z Polski, którzy na uroczystość nie mogli dotrzeć, a chcieli wyrazić swoją wielką sympatię, szacunek i oddanie dla działań szkoły!

Nasza Grupa Teatralna

Kolejnym punktem uroczystości był występ zespołu „Nasza Grupa Teatralna” działającego przy polskiej parafii w Budapeszcie, tym razem w odmienionym składzie. Aktorami stali się rodzice, uczniowie i absolwenci szkoły. Spektakl pt. „Jedzie pociąg” wyreżyserowała s. Weronika Jaworska przy współpracy z panią Krystyną Dobi. Występ zakończył się wielkim sukcesem! W fantastycznych humorach wszyscy zgromadzeni na sali mogli przystąpić do oglądania – towarzyszącej uroczystości -wspomnieniowej wystawy fotograficznej i pokazu multimedialnego „Szkoła dawniej i dzisiaj”, przygotowanych przez nauczycieli i uczniów szkoły. A na finał czekał na wszystkich urodzinowy tort!

Podziękowania i sponsorzy

Środowisko Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Budapeszcie wciąż się rozwija i przyciąga miłośników i uczniów – dawnych i nowych, o czym zaświadcza sobotnie spotkanie. Wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji wydarzenia oraz wspólnie świętowały należą się serdeczne podziękowania i pozdrowienia!

Wśród nieocenionych sponsorów należy wymienić: Samorządy II, X, XIII, XXII dzielnicy Budapesztu,

Fundację Rodzice Szkole Polskiej/Szülők a Lengyel Iskoláért Alapítvány  i Fundację Bethlen Gabor. Podziękowania dla Pani Izabeli Kisłow za piękne zdjęcia, a pani Romanie Magyár za ujmującą scenografię. Szczególne brawa kierujemy także pod adresem prowadzących uroczystość – uczennicy Julii Mazi i absolwenta Jakuba Nagy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content