Na zawsze w naszych sercach – Śp. Helena Piaskowska

Autor:Magdalena Maławska

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci Śp. Heleny Piaskowskiej z d. Jacyno. Zabrała ze sobą bogaty świat wyobraźni, niezrealizowane pomysły, a przede wszystkim niezwykłą energię twórczą. Od ponad 20 lat była aktywnym członkiem Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Śp. Helena Piaskowska na wernisażu w Lublinie

Helena Jacyno urodziła się we Lwowie w 1964 roku, gdzie w 1980 roku ukończyła średnią Szkołę Polską. Następnie kontynuowała naukę w Lwowskim Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej. Artystka wychowana w tradycji polskiej, ale we Lwowie, mieście o bogatej i różnorodnej kulturze, wzrastała za sprawą matki pianistki w otoczeniu muzyki klasycznej. Od ponad 15 lat związana z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie. Stworzyła wiele scenografii, projektów kostiumów teatralnych i plakatów do przedstawień: S. Witkiewicza „Szewcy”, B. Hertza „Czupurek”, K.I. Gałczyńskiego „ Babcia i Wnuczek”, A. Fredry „Ciotunia”, „Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim” wg Mikołaja z Wilkowiecka,   jak również wielu kreacji aktorskich w sztukach.  Po zamieszkaniu w Przemyślu nie utraciła kontaktu z rodzinnym miastem i polskim środowiskiem we Lwowie, uczestniczyła w wielu działaniach na rzecz upowszechnienia i promocji kultury polskiej na Ukrainie, jak i poza jej granicami.

Uprawiała malarstwo monumentalne, sztalugowe, malarstwo na szkle, grafikę, ceramikę, batik, wycinankę artystyczną. Zrealizowała ponad 60 wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich. Brała udział w międzynarodowych projektach artystycznych. Realizowała Międzynarodowe projekty kuratorskie.

Odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze  Gloria Artis” w 2023 roku oraz medalem honorowym „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2013 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content