Uczniowi wsłuchujący się w poezję Juliusza Słowackiego. Źródło: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt/?p=30086&lang=pl

Bezdany: Co uczniowie wiedzą o swoim patronie?

Szczególne rolę w każdej szkole odgrywa jej patron. Nazwanie szkoły czyimś imieniem z jednej strony ma oddać hołd danej osobie bądź grupie, z drugiej zaś patron i jego czyny mają być dla uczniów inspiracją, natchnieniem oraz wzorcem do naśladowania. Tak się składa, że w tym roku obchodzimy dwie okrągłe rocznice związane z jednym z naszych największych wieszczy narodowych Juliuszem Słowackim. Pisarz jest patronem wielu szkół a jedną z nich jest Gimnazjum w Bezdanach. Ten rok w szkole został z tego powodu ogłoszony rokiem Juliusza Słowackiego. W związku z tym 17 czerwca uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat patrona szkoły oraz zmierzyć się w turnieju piłki nożnej nazwanym na cześć wielkiego poety. Więcej o tym dniu możemy przeczytać w zamieszczonej poniżej relacji sporządzonej przez Panią Annę Maciulewicz:

„Od 1997 roku Juliusz Słowacki jest patronem naszego gimnazjum. W tym roku przypada 215. rocznica urodzin i 175. rocznica śmierci poety, dlatego został on ogłoszony w naszym gimnazjum Rokiem Juliusza Słowackiego.

Klasyfikacja końcowa konkursu wiedzy o patronie szkoły

17 czerwca uczniowie klas 5-8, I-IIG zebrali się w auli gimnazjum, aby jeszcze raz przypomnieć życiorys i utwory wybitnego romantyka. Po obejrzeniu filmiku edukacyjnego oraz wysłuchaniu najpopularniejszych wierszy poety, uczniowie sprawdzili swoje wiadomości i uczestniczyli w wiktorynie interaktywnej Kahoot! „Co wiem o patronie naszego gimnazjum”. Cieszymy się, że pytania nie sprawiły uczniom trudności i wszyscy na nie chętnie odpowiadali. Gratulacje zwycięzcom! Następnie zebrani wykonywali prace plastyczne – wyklejali portret Juliusza Słowackiego. Później na boisku szkolnym dla miłośników sportu odbyły się zawody piłki nożnej „O piłkę Słowaka”. Zwycięzcy zostali nagrodzeni prezentami, wszystkim dopisywał dobry humor.

Uczennice w czasie wykonywania pracy konkursowej

Cieszy fakt, że uczniowie chętnie biorą udział w imprezach, pielęgnują tradycje, pamiętają o przeszłości i oddają hołd swoim bohaterom”.

Nauczycielka języka polskiego Anna Maciulewicz
Źródło: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt/?p=30086&lang=pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content