28 października 2023 roku już po raz czwarty odbyła się akcja „Pamiętaj o Weteranach”. Tego właśnie dnia do „Amerykańskiej Częstochowy” przybyło ponad 400 wolontariuszy, którzy pomogli uświetnić to wydarzenie. To dzięki ich wysiłkowi udało się udekorować nagrobki weteranów w biało-czerwone wstążki. Akcja, która z roku na rok się rozrasta w piękny sposób pokazuje, że Polacy pamiętają o swojej historii nawet w tak odległych miejscach jak Stany Zjednoczone.
Pełną relację z wydarzenia można przeczytać na oficjalnym fanpege’u Stowarzyszenia na Facebooku.
„W sobotę, 28 października, w piękny słoneczny dzień, po raz czwarty odbyła się akcja „Pamiętaj o Weteranach”. Tego dnia przybyło do Amerykańskiej Częstochowy 400 wolontariuszy, aby wspólnie posprzątać i udekorować biało – czerwoną wstążką groby weteranów spoczywających na kwaterze wojskowej. Akcja z roku na rok przyciąga coraz więcej młodych ludzi, głównie uczniów polskich szkół, harcerzy i harcerek, studentów i weteranów. Jest to niezwykła lekcja historii, patriotyzmu oraz wychowania w wartościach chrześcijańskich.
Tradycyjnie akcja rozpoczęła się harcerską Mszą Świętą o godz. 9:30 rano. W tym roku po raz pierwszy w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Podczas Mszy Świętej, której przewodniczył o. Bartłomiej Marciniak, modlono się za zmarłych harcmistrzów, weteranów, nauczycieli oraz wszystkich, którzy oddali swoje życie na służbę ojczyźnie. W homilii o. Bartłomiej powiedział m.in. „Przyszliśmy, aby modlić się za tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Jesteście tu dziś, na tej Eucharystii, aby później pochylić się nad grobami i pomyśleć o ludziach, którzy w trudnych warunkach wojennych przeżywali swoją młodość”. Przywołał także postać druhny Jadwigi Kawy, sanitariuszki AK, harcmistrzyni Hufca Podhale i członka Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, której pogrzeb odbył się tego samego dnia, na cmentarzu w sekcji weterańskiej. „Druhna Jadwiga całe życie była związana z harcerstwem, była patriotką i ten patriotyzm krzewiła wśród młodego pokolenia. Kiedyś powiedziała: Pamiętajcie, abyście nigdy nie wyrzekli się swojego ojczystego języka i miłości do Ojczyzny” – powiedział o. Bartłomiej. Kochała młodych, im poświęcała swój czas i energię. Dziś podczas akcji „Pamiętaj o Weteranach”, która poprzedziła pogrzeb druhny Jadwigi, młodzież udekorowała jej grób polskimi barwami jako wyraz hołdu, pamięci i wdzięczności za jej służbę.
Amerykańska Częstochowa, nazywana Duchową Stolicą Polonii, to także miejsce Narodowej Pamięci. Na cmentarzu wojskowym, który jest największym cmentarzem poza granicami Polski, spoczywa prawie 2,400 weteranów. Po Mszy Świętej wolontariusze przystąpili do sprzątania weterańskich grobów. Uprzątnęli stare, zniszczone znicze, poczyścili mogiły z uschniętej trawy oraz zgrabili liście.
Kolejnym etapem akcji było dekorowanie krzyży biało – czerwoną wstążką. Jest to zawsze niezwykle podniosły moment, albowiem pierwsze wstążki są zawiązywane przez członków rodzin zmarłych weteranów. W tym roku gośćmi honorowymi byli pani Stanisława Dorr-Dorynek, żona porucznika Mariana Dorr-Dorynka, ostatniego żołnierza Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych w Ameryce, oraz jej syn Emil Dorr-Dorynek. W krótkim przemówieniu pani Stanisława przybliżyła losy swojej rodziny, która przeżyła zsyłkę na Sybir, a następnie opowiedziała o kolejach tułaczki przez Persję, Teheran, Bejrut, Liban aż do roku 1950, kiedy to przybyła do Ameryki na Ellis Island. Wśród gości honorowych obecna była również pani konsul z Nowego Jorku Anna Wańczyk, która w asyście harcerzy towarzyszyła Pani Stanisławie i jej synowi przy zawiązywaniu wstążki na grobie porucznika Dorr-Dorynka. Pierwsze wstążki zostały zawiązane także na grobach płk. Antoniego Szackiego „Bohuna” oraz ppłk. Leonarda Zub – Zdanowicza i jego żony Marii. W imieniu Konsulatu RP w Nowym Jorku Pani konsul złożyła wiązankę kwiatów na grobie gen. Stefana Brzeszczyńskiego – ministra Obrony Narodowej w rządzie na Uchodźstwie. Na akcji obecni byli przedstawiciele SWAP: Antoni Płotka – I wicekomendant SWAP, Mirosław Płotka -komendant Okręgu 10 oraz weterani z Placówki 81 w Trenton, NJ.
Akcję zakończył Apel Pamięci pod pomnikiem Husarza. Przedstawiciele wszystkich szkół, harcerstwa, weterani oraz studenci przeszli pod pomnik, gdzie złożyli 24 biało-czerwone znicze, które ułożyli w kształcie polskiej flagi. Modlitwę za zmarłych weteranów poprowadził o. Bartłomiej Marciniak. Skierował też do zebranych kilka słów: „Jakże się cieszę, że tak wielu chłopców i dziewcząt przybyło tu dzisiaj wraz ze swoimi opiekunami. Piękna to już jest tradycja. Dziękuję wam w imieniu wszystkich ojców i braci Paulinów za wasze świadectwo wiary”.
Grzegorz Tymiński ze Stowarzyszenia Pamięć dziękując wszystkim za udział w akcji powiedział: „Ta akcja, którą organizujemy, nie jest tylko akcją samego porządkowania i zakładania wstążek. Celem tej akcji jest wzbudzenie w was, w młodych ludziach, w Polakach mieszkających w Ameryce, poczucia odpowiedzialności za te groby. Może zauważyliście, że wiele krzyży jest opuszczonych, być może najbliższa rodzina już nie żyje i wy te groby teraz pielęgnujecie. To jest nasze zadanie, nasza powinność, aby dbać o te groby”. Podziękował również wszystkim bez których pomocy ta akcja byłaby niemożliwa: „Jak sami wiecie, ta akcja nie byłaby możliwa bez wsparcia naszych sponsorów, bez naszych dobroczyńców i partnerów oraz partnerów medialnych. Im wszystkim dziękuję. Na banerach, które będą wisiały przez kolejne miesiące na bramie wjazdowej na cmentarz znajdują się wszyscy, którzy nam pomogli. Serdecznie im za to dziękuję. Za wszelką pomoc, za każde wsparcie finansowe, ale także i wsparcie moralne. Dziękuję też wam za kolejną akcję. Trwajcie w pamięci, poznawajcie tę kwaterę”.
Jak co roku, nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia pod pomnikiem Husarza oraz upominków dla każdego uczestnika akcji: kawałka biało-czerwonej flagi oraz wpinki guzika katyńskiego, które przekazało Biuro Edukacji Narodowej IPN. Wspólny posiłek, wojskowa grochówka, kiełbasa oraz pączki wzmocniły wszystkich na drogę powrotną do domu.
Dziękujemy współorganizatorom akcji: Ojcom Paulinom za objęcie akcji opieką duchową oraz harcerzom i harcerkom z ZHP „Świat” za przygotowanie harcerskiej Mszy Świętej, możliwość uczestnictwa w niej wszystkich uczestników oraz wszelką pomoc podczas akcji.
Słowa podziękowania kierujemy także do: – Polish Living History za pomoc w sekretariacie, porządkowaniu kwatery i przygotowaniu miejsca na posiłek – pana Roberta Dzienis za pomoc w nagłośnieniu – Grzegorza Jasionek za obsługę medialną oraz transmisję Mszy na żywo.
Wszystkim wolontariuszom, nauczycielom polskich szkół i rodzicom składamy serdeczne podziękowania za włączenie się do akcji, za kształtowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i troski o polską tożsamość na amerykańskiej ziemi”.