79. Rocznica wyzwolenia Auschwitz

Autor:Marlena Bodo

Zapowiedź obchodów – 27 stycznia 2024 r.

27 stycznia 2024 r. – ten dzień stanie się świadkiem uroczystości związanych z 79. rocznicą wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Honorowy patronat nad obchodami tego wydarzenia objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podkreślając tym samym wagę pamięci o ofiarach Holokaustu.

Człowiek jako przewodni motyw

Przewodnim motywem tegorocznej rocznicy będzie „Człowiek”, co znalazło odzwierciedlenie w wyborze wizualnego symbolu tego wydarzenia, czyli twarzy ludzi, którzy byli więzieni w tym obozie, a których wizerunki zachowały się na rysunkach współwięźniów. To nie tylko przypomnienie o straszliwej historii ludzkości, ale także próba zwrócenia uwagi na jednostkowe losy, marzenia i tragedie tych, którzy przeżyli i zginęli w Auschwitz.

Dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr M. A. Cywiński, zauważył, że dramat i znaczenie Auschwitz dotyczą nie tylko reliktów architektury obozowej, lecz przede wszystkim ludzi – ponad miliona ofiar, zamordowanych, zamęczonych i ocalonych. Dr Cywiński podkreślił, że pamięć o człowieku jest kluczowym elementem zrozumienia tragedii obozu.

Człowiek nieodłączną częścią pamięci

Nazistowski obóz Auschwitz, założony w 1940 r., stał się miejscem straszliwej zagłady, gdzie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innych narodowości. Dzisiaj Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 1979 r. UNESCO wpisało obóz na Listę Światowego Dziedzictwa, a datę 27 stycznia uznano Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Obchody 79. rocznicy rozpoczną się przy jednym z oryginalnych baraków, który został wymurowany na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Uczestniczyć w nich będą Ocaleni z Auschwitz wraz z towarzyszącymi im osobami. Wydarzenie to będzie transmitowane online na stronie www.auschwitz.org oraz na kanale Muzeum na platformie YouTube.


https://pixabay.com/pl/photos/obóz-budynki-auschwitz-birkenau-7432557/

Auschwitz – symbol Zagłady

Obóz Auschwitz-Birkenau stawia także przed współczesnymi ludźmi wyzwania. W miarę upływu czasu, świadkowie zbrodni umierają, a wspomnienia zaczynają blaknąć. Dlatego tak ważne jest, aby dziedzictwo Auschwitz było przekazywane z pokolenia na pokolenie, aby przyszłe pokolenia były świadome historii i zdolne przeciwstawić się wszelkim przejawom nietolerancji.

Auschwitz-Birkenau, mimo swojej przerażającej historii, stał się miejscem, gdzie przeszłość i współczesność spotykają się w dążeniu do zrozumienia, uczenia się i wspólnego budowania lepszej przyszłości, wolnej od uprzedzeń i cieni totalitaryzmu.

Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau pozostaje jako przypomnienie jednego z najmroczniejszych rozdziałów ludzkiej historii. Miejsce to, które przetrwało cierpienia i zagładę, jest obecnie miejscem pamięci, edukacji i refleksji nad przeszłością.


https://pixabay.com/pl/photos/auschwitz-flaga-polska-2849179/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content