Rodacy Bohaterom – ponad 1200 paczek dla rodaków z Kresów

Autor:Piotr Kurpaska

Stowarzyszenie Odra Niemen jest w trakcie najpiękniejszego momentu akcji Rodacy Bohaterom, czyli wyjazdów na Kresy do naszych rodaków. Niemalże w każdy weekend wolontariusze zawożą kilkaset paczek do Polaków na Litwę, Ukrainę oraz wspierają Polaków z Białorusi. W sumie to już ponad 1200 paczek i ponad tonę innych darów. Poniżej znajduje się sprawozdanie co już w tej edycji akcji Rodacy Bohaterom udało się zrobić i co jeszcze jest w planach.

Podsumowanie Wyjazdów na Kresy

✔  18 -19.11.2023 wyjazd na Ukrainne do Czortkowa, gdzie przekazano ponad tonę darów

✔  7 – 10.12.2023  wyjazd na Litwę, gdzie w miejscowości – Jęczmieniszki przekazano 103 paczki

✔   9 – 14.12. 2023 wyjazd na Łotwę, gdzie w różnych miejscach przekazano 137 paczek i przeprowadzono serię lekcji historycznych

✔  18 – 20.12.2023 wyjazd na Litwę, gdzie w Wilnie przekazano 74 paczek dla Sybiraków, kombatantów i wdów po weteranach AK, a także dowieziono 80 paczek do Święcian i 116 do dalekich Turmont

✔  27-30.12.2023 kolejny wyjazd na Litwę, do Rejonu Solecznickiego. Tam przekazano 90 paczek oraz dary do jedynego Hospicjum na Litwie prowadzone przez  Siostrę Michaelę Rak

✔ 12-14.01.2024 dotarliśmy do kilkunastu miejscowości na Litwie, gdzie w sumie przekazaliśmy 270 paczek, które trafiło do naszych rodaków w Solecznikach, Dziewieniszkach, Krakunach, Turgielach, Koleśnikach, Kamionce, Koniuchach, Rudnikikach, Poszkach i Ejszyszkach.

W ten sam weekend grupa wolontariuszy z Wielkopolski odwiedziła na Litwie Rejon Święciański, gdzie podarowała Polakom 110 paczek, natomiast z opolskiego wyjechało na Litwę 120 paczek i dostarczyło do takich miejscowości jak: Troki, Stare Troki, Landwarów, Połuknia, Rudziszki i Wilno. 

„Paczki Pamięci” będą rozwożone jeszcze do końca marca.

Potrzeb jest jeszcze wiele i do końca marca Stowarzyszenie będzie intensywnie wywozić kolejne dary, które zbierane są dzięki darczyńcom z całej Polski.

Zaplanowane są w następny weekend wyjazdy do Lwowa i na Litwę do gminy Niemęczyn oraz ekipa z Mazowsza ma plan dotrzeć do takich miejscowości jak: Równopole, Podbrzezie, Pikieliszki, Jęczmieniszki, Kiejdany, Pakiena, Kowalczuki, Soleczniki, Dziewieniszki i Wilno. W kolejny weekend 26-29.01 wolontariusze z Lublina pojadą do Szyłokarczmy i Kłajpedy. Z kolei 29.01-4.02.2024 oddział małopolski pojedzie do takich miejscowości jak: Podbrodzie, Biała Waka, Gierwiszki, Jaszuny, Zawiszańce, Taboryszki, Koleśniki, Małe Soleczniki i Wilno. W lutym już planuje wyjazd ekipa z Podkarpacia i Wrocławia i tak do końca marca 🙂 

To dzięki Waszej Pomocy Polacy na Kresach otrzymują „Paczki Pamięci”

Informacje o wyjazdach prezentowane są, żeby pokazać jak wiele paczek udaje się wręczyć Polakom na Kresach dzięki Waszej pomocy! „Paczki Pamięci” trafiają w konkretne miejsca do domów naszych rodaków, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. To także informacja na co wydawane są zebrane fundusze w ramach zbiórki. Koszty akcji to przede wszystkim logistyka, zakupy brakujących artykułów, kartonów i taśm, a także środki przekazywane na bezpośrednią pomoc polskim rodzinom z Białorusi.

Wszyscy przy tej akcji pracują społecznie. Dzięki życzliwości wielu polskich środowisk, często wolontariusze nocują bezpłatnie np. w bursach szkolnych, ograniczając koszty pobytowe i dzięki temu można zabierać ze sobą przedstawicieli grup, które zbierały dary w ramach akcji Rodacy-Bohaterom w swoich lokalnych środowiskach.

Odra Niemen jako organizator XIV edycji akcji Rodacy Bohaterom wszystkim pięknie dziękujemy, za każdą pomoc i apeluje o dalsze wspieranie zbiórki, bo jak sami Państwo widzą, koszty tego zadania są duże, a do końca marca jeszcze wiele potrzeb i wyzwań przed nami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content