35 urodziny Solecznickiego Oddziału Rejonowego ZPL na Litwie

Autor:Ilona Gosiewska

W 2024 roku przypadają rocznice powstawania Związku Polaków na Litwie i kół, oddziałów w różnych rejonach. ZPL w Rejonie Solecznickim jest uważany za największe i najbardziej prężnie działające polskie środowisko na Litwie. W uroczystości w sali Domu Kultury w Solecznikach, wzięło udział 300 gości z całego rejonu, władze centralne ZPL, goście z Polski. Delegacja Stowarzyszenia Odra-Niemen także została zaproszona na to ważne wydarzenie.

Spotkanie w Solecznikach podzielone było na dwie części. W pierwszej odbyły się wystąpienia gości. Bardzo wzruszające było przemówienie Pana Janusza Obłoczyńskiego – pierwszego prezesa solecznickiej organizacji. Obok przedstawienia historii związku Pan Janusz mocno zaznaczał potrzebę przetrwania polskości jako historycznej wartości i wyzwania dla przyszłych pokoleń. Ważne wystąpienie miał także obecny Prezes Solecznickiego Rejonowego Oddziału ZPL – Pan Zdzisław Palewicz, który skupiał się na bieżących wyzwaniach związku i planach rozwojowych środowiska. W drugiej części spotkania zostały przekazane pamiątkowe dyplomy założycielom solecznickiej organizacji i najbardziej zasłużonym członkom w bieżącej działalności. Odbyły się także piękne występy zespołów tanecznych, występy artystów z lokalnych środowisk.

Zdzisław Palewicz, prezes Solecznickiego Rejonowego Oddziału ZPL
Nagrodzeni Polacy z Rejonu Solecznickiego

Wśród nagrodzonych środowisk z Polski było Stowarzyszenie Odra-Niemen, którego 19-osobowa delegacja, reprezentowała różne oddziały. Prezes Zarządu Głównego tej organizacji powiedziała ze sceny, że Solecznicki Rejonowy Oddział ZPL to strategiczny partner na Litwie, a Polacy z tego regionu to bliscy przyjaciele całego środowiska. Za kilkunastoletnią współpracę w Rejonie Solecznickim Odra-Niemen otrzymała pamiątkowy dyplom.

Dyplom dla Stowarzyszenia Odra-Niemen
Delegacja Stowarzyszenia Odra-Niemen

Historyczna chwila

30 września 1988 r. w Sali Domu Kultury w Solecznikach, która zmieściła 450 osób, odbyło się zebranie założycielskie Solecznickiego Oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polaków na Litwie. W pół roku później, kiedy w dniach 15-16 kwietnia decyzją I Zjazdu Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polaków na Litwie stowarzyszenie zostało transformowane w niezależny i samodzielny Związek Polaków na Litwie, oddział rejonowy liczył ponad 2000 członków, zrzeszonych w 50 kołach. Niedługo solecznicki oddział stał się najbardziej liczną prężną i skuteczną organizacją polską w rejonie. Pojawiła się możliwość nie tylko legalnie manifestować polskość, lecz również artykułować zbiorowe potrzeby oraz wspólnie rozwiązywać liczne problemy społeczności polskiej rejonu (źródło: Samorząd Rejonu Solecznickiego)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content