„Tropem Wilczym” w Wilnie

Autor:Magdalena Maławska

Bieg poświęcony pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia lat 1945-1963 corocznie odbywa się w Polsce oraz w różnych zakątkach świata. Trasa biegu „Tropem Wilczym” licząca 1963 metrów, symbolizuje pamięć żołnierzy, dla których wojna nie skończyła się w 1945 roku, tym, którzy nie pogodzili się z narzuconym ustrojem państwa i sowiecką dominacją. Ostatni „Niezłomny” Józef Franczak „Laluś” został zastrzelony w obławie jesienią 1963 roku.

W organizacji biegu już od 10 lat bierze udział Wilno. To wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń wileńskich. 14 kwietnia w parku Zakręt wzięło udział w biegach około 1000 uczestników.

Uczestnicy biegu „Tropem Wilczym” rywalizowali na dystansach 1963 m, 5 i 10,5 km lub mogli pokonać półmaraton. Współinicjatorem wileńskiej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Rajmund Klonowski, redaktor dziennika „Kurier Wileński”.

Szacuje się, że w antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie walczyło około 200 Żołnierzy Wyklętych. Oddzielną kartą zapisała 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej, która wycofała się z Wileńszczyzny w trakcie operacji „Ostra Brama”, pokonując kilkaset kilometrów, walczyła na terenie Polski. Wśród nich był m.in. legendarny major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” oraz sanitariuszka Danuta Siedzikówna „Inka”. Zorganizowana wojna partyzancka wśród Litwinów rozpoczęła się w lipcu 1944 roku po zajęciu kraju przez wojska sowieckie i zakończyła w 1953 roku. Szacuje się, że w litewskim podziemiu antykomunistycznym walczyło ok. 50 tys. ludzi.

bieg w Wilnie
Zawodnicy na trasie biegu

Wśród uczestników biegu był również Ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł
Uczestnicy biegu na mecie z medalami
bieg tropem wilczym w Wilnie
Wśród uczestników byli również członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen (po lewej wiceprezes Dominik Rozpędowski, po prawej prezes oddziału wielkopolskiego Emil Majchrzak). Źródło zdjęć:
https://www.facebook.com/wilnotropemwilczym/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content