IX Marsz Golgoty Wschodu we Wrocławiu

Autor:Emil Majchrzak

W piątek 12 kwietnia odbyły się uroczystości związane z IX Krajowym Marszem Golgoty Wschodu we Wrocławiu organizowanym przez Związek Sybiraków. W ten sposób oddany został hołd ofiarom stalinowskich zsyłek. Na wydarzenie przybyli Sybiracy z całej Polski, ale także z Litwy.

W uroczystościach wzięło udział wielu zaproszonych gości, swoją przemowę wygłosił m.in. Wojewoda Dolnośląski – Maciej Awiżeń. Odczytano również wspomnienia sybirskie niedawno zmarłego Włodzimierza Kowalczyka, wiceprezesa Związku Sybiraków we Wrocławiu. Obecni byli przedstawiciele samorządu, służb mundurowych oraz kombatanci. Całe wydarzenie zrelacjonował dla naszego portalu prezes Wielkopolskiego Związku Sybiraków, pan Marian Macutkiewicz:

,,Wiele spraw nas łączy”

Sybiracy z Polski i Litwy na wspólnym spotkaniu – fot. własne

Tym razem połączyły nas – Sybiraków z Polski i Litwy, uroczystości ,,Kwiecień Miesiącem Pamięci Golgoty Wschodu” . Uchwałą Zarządu Głównego Związku Sybiraków postanowiono zorganizować je we Wrocławiu w dniach 11-12 kwietnia 2024 r. W pierwszym dniu na posiedzeniu Zarządu Głównego spotkaliśmy się z zaproszonymi gośćmi z Litwy. Reprezentowali oni Litewski Związek Osób Represjonowanych Politycznie oraz Zesłańców w osobach prof. Jonasa Jakaitisa – Prezesa Zarządu Głównego (siedziba w Wilnie ) oraz Vladasa Sungaila- Prezesa oddziału w Kownie. Obecni byli także przedstawiciele oddziału Poniewieskiego. W drugim dniu rozpoczęły się zaplanowane uroczystości na terenie wrocławskiej ,,Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga 10. Mszę świętą odprawił biskup Marek Małyka w asyście kapelana wrocławskich Sybiraków oraz proboszcza świątyni. Jako ciekawostkę można przytoczyć, że jeszcze w zeszłym roku biskup Marek był najmłodszym biskupem w Europie, gdyż piastował ten urząd w wieku 32 lat! Na uroczystości we Wrocławiu przyjechał na rowerze, a brewiarz miał w składanym plecaku. Po mszy świętej rozpoczęła się część oficjalna z okolicznościowymi przemówieniami, salwą honorowa i składaniem kwiatów. Na uroczystości stawili się włodarze miasta, Urzędu Wojewódzkiego, Marszałka, dyrektora IPN, Parlamentarzyści, przedstawiciele szkół ze sztandarami, dyrektor wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia oraz kustosz muzeum Golgoty Wschodu. Odznaczeni medalami Związku Sybiraków zostali goście z Litwy, a strona litewska odznaczyła polskich organizatorów. Sybiracy z Litwy postanowili zaprosić na zjazd litewskich kombatantów do Wilna w pierwszych dniach sierpnia bieżącego roku. Jest to budujące doświadczenie współpracy, nomen omen, ponad granicami.

Polscy Sybiracy odznaczani przez litewskich Sybiraków – fot. własne
Warta honorowa pod pomnikiem – fot. własne

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content