Ze Lwowa na historyczno-poetyckie spotkanie

Autor:Michał Kuc
Chociaż listopad słynie z różnych wydarzeń poświęconych rocznicy odzyskania Niepodległości, to dla odmiany, ostatnio braliśmy też udział w projekcie zorganizowanym przez lwowską grupę nieformalną „Razem z Polską” pt. Historyczno-poetyckie międzypokoleniowe spotkania integracyjne.

Projekt ten miał na celu zintegrować środowisko osób polskiego pochodzenia i różnego wieku. Tematem przewodnim były dwa ważne wątki: 100 rocznica urodzin Wisławy Szymborkskiej oraz 400 lecie konsekracji kolegiaty pw. Św. Wawrzyńca w Źółkwi. Miasteczko Żółkiew słynie m.in. z wielu zabytków oraz miejsca spoczynku rodu Żółkiewskich oraz Sobieskich, którzy zostali pochowani w podziemiach kościoła. Celem projektu było przybliżyć te postacie oraz zabytki, które znajdują się tak blisko Lwowa. Dlatego też udaliśmy się na wycieczkę do Żółkwi, gdzie na własne oczy zobaczyliśmy ważne zabytki jak kościół, miejsce spoczynku Żółkiewskich i Sobieskich, oraz zwiedziliśmy muzeum. Historia miasta pamięta o licznych wydarzeniach, które wpłynęły na rozwój nie tylko Ukrainy, ale i całej Europy. W różnych okresach tak sławni ludzie jak Napoleon Bonaparte, B. Chmielnicki i Piotr I odwiedzili Żółkiew, właśnie o tych wydarzeniach też mogliśmy się dowiedzieć od przewodnika w muzeum, który przepięknie rozmawiał w języku polskim.

Drugą częścią projektu było spotkanie wszystkich chętnych, pasjonatów poezji i dobrej integracyjnej zabawy. Uczestnicy wieczoru poezji byli zachwyceni i bardzo aktywnie brali udział w interakcjach, grach integracyjnych, recytowaniu wierszy. Między recytacjami wierszy oraz narracją prowadzącej, odbywały się również wykonania muzycznych utworów dzieci uczęszczających do szkoły muzycznej we Lwowie.

Prowadząca wieczoru – Roksolana Żarkowa, która również jest pisarką i poetką, przybliżyła wszystkim na sali postać Wisławy Szymborskiej przytaczając ciekawostki z jej biografii. Były również prezentowane filmiki z wypowiedziami jeszcze żyjącej Szymborskiej. W tak kameralnej atmosferze, wieczór poetycki zakończył się poczęstunkiem i rozmowami w kuluarach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content