Rodacy Bohaterom w Czortkowie na Ukrainie

Autor:Krystian Fila
„Wy naprawdę przyjechaliście do mnie z Polski?” – z niedowierzaniem pytała nas kilkakrotnie 93-letnia Pani Danuta – Polka z Wygnanki Górnej na Ukrainie, która już od 10 lat nie opuszcza swojego łóżka…

„Jestem szczęśliwa, że ja już taka stara i schorowana mogę zobaczyć swoich rodaków z dalekiej Polski, to dla mnie duża radość, że mogę z Wami porozmawiać” – mówiła do nas ze łzami w oczach… „Przyjeżdżajcie do nas częściej… my zawsze tu na was czekamy…”

Akcja #RodacyBohaterom nabiera tempa !

Końcem listopada pokonując około 1500km przewieźliśmy 1300 kg darów zebranych w Rzeszowie, Sędziszowie, Ptaszkowej i okolicach, do Polaków mieszkających w dalekim Czortkowie, Wygnance Górnej i Glinianach na Ukrainie. Był to już nasz drugi wyjazd w tym roku na Podole.

Dary trafiły głównie do polskich seniorów, do których dotarliśmy dzięki nieocenionemu wsparciu i pomocy polskich Sióstr Dominikanek z Czortkowa, za co serdecznie jesteśmy wdzięczni. Udało się nam również odwiedzić dzieci z „Sobotniej Szkoły Języka Polskiego” prowadzonej również przez wyżej wymienione Siostry Zakonne.

To był niezwykły wyjazd pełen wzruszeń. Każdy poznany tam Polak to inna historia, ale każdy z Nich nosi pamięć o ojczyźnie przodków bardzo głęboko w sercu i pamięć tą przekazuje następnym pokoleniom, z dumą nazywając się Polakami.

Akcja #RodacyBohaterom wciąż trwa! Nasz Podkarpacki Oddział Stowarzyszenia Odra Niemen zbiera na całym Podkarpaciu dary dla naszych Rodaków żyjących w skromnych warunkach na Kresach Wschodnich i planuje kolejne wyjazdy.

Dziękujemy również za pomoc w naszym ostatnim wyjeździe wolontariuszom z Centrum Polskiej Kultury Odra-Niemen-Dniestr ze Lwowa oraz Stowarzyszenia Odra- Niemen z Wrocławia.

Kwestujących wolontariuszy na Podkarpaciu w najbliższym czasie będzie można spotkać:

16.12.2023 r. Stalowa Wola ul. Niezłomnych 70, – Galeria FRAC zbiórka przed sklepem LECLERC

16.17.12.2023 r.  Rzeszów ul. Krakowska 20 – Galeria Nowy Świat – przy sklepie Stokrotka

Więcej szczegółów odnoście miejsc zbiórek  na mapie w linku https://rodacybohaterom.pl

Zachęcamy do posłuchania wywiadu z organizatorem wyjazdu i prezesem Podkarpackiego oddziału Stowarzyszenia Odra Niemen Krystianem Filą: link do wywiadu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content