Zdrowie Bohaterom

Autor:Ilona Gosiewska

ZDROWIE Bohaterom to projekt, który środowisko Odra-Niemen realizuje od kilku lat. W 2023 roku to już czwarta edycja projektu, w ramach którego 80 kombatantów, Sybiraków, świadków historii z kraju i ze świata, miało okazję skorzystać z bezpłatnych, uzdrowiskowych turnusów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Ważnym elementem pobytów uzdrowiskowych, oprócz poprawy zdrowia i samopoczucia, były spotkania kuracjuszy w swoim gronie i dyskusje, rozmowy na temat własnych przeżyć, losów związanych z walką o wolną Ojczyznę. Pokazywaliśmy filmy dokumentalne o niektórych uczestnikach projektu, odbywały się prelekcje, prezentacje. W ten sposób grupa nie tylko poznawała się we wzajemnych rozmowach, ale też i nasi wolontariusze oraz otoczenie uzdrowiskowe włączało się w przekaz międzypokoleniowy. To tym bardziej ważne, że wśród naszych gości obecna była 100-letnia Pani mjr Wanda Kiałka – żołnierz AK, łagierniczka, urodzona w Wilnie, czy kpt Stanisław Wołczaski – Powstaniec Warszawski, Jerzy Majchrzak – uczestnik działań Poznań’56, Marian Macutkiewicz – Sybirak. Zaprosiliśmy też zacnych rodaków spoza Polski, z Wielkiej Brytanii – kpt Ottona Hulackiego, jednego z ostatnich żołnierzy walczących pod Monte Casino, czy grupę polskich działaczy i Sybiraków z Białorusi, Litwy i Ukrainy.

Projekt od początku jest kierowany do kombatantów zrzeszonych w organizacjach kombatanckich, osób represjonowanych i działaczy opozycji antykomunistycznej. Środowiska, z których zostali wytypowani uczestnicy do zadania to: kombatanci I i II Konspiracji (AK, NZS, WiN, Powstańcy Warszawscy), więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych ,Sybiracy,  działacze-seniorzy opozycji antykomunistycznej (NSZZ Solidarność, Solidarność Walcząca, Stowarzyszenie Poznański Czerwiec 56).

W 2023 roku partnerami zadania była Polska Grupa Uzdrowisk Sp. z o.o. tworząca jedne z najlepiej rozpoznawalnych polskich zdrojów, wsparcie finansowe zapewniała Fundacja KGHM, a koordynatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Podlaski. 

STRONA PROJEKTU – PRZECZYTAJ WIĘCEJ


Zdrowie-Bohaterom. Wzruszające spotkania ponad granciami

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content