Na zdjęciu widzimy młodszych uczniów wraz z nauczycielami.

Zapusty w Gimnazjum

Dziś karnawał kojarzy nam się przede wszystkim z krajami Ameryki Łacińskiej i Wenecją. W naszej części globu tradycje związane z karnawałem powoli, aczkolwiek sukcesywnie zanikają.  W utrwalaniu bądź w odtwarzaniu pewnych obrzędów rzeczą niezbędną jest zaznajamianie młodzieży z dawnymi zwyczajami. Karnawał jako radosny okres świetnie nadaje się do propagowania i krzewienia tradycji wśród najmłodszych. Jednym z przykładów takich działań są Zapusty organizowane w wielu szkołach. Jedną z placówek, która zorganizowała w tym roku imprezę wieńczącą karnawał było Gimnazjum imienia Juliusza Słowackiego w Bezdanach. Poniżej możemy przeczytać relację szkoły z imprezy zapustowej.

„Jak zapusty to zapusty stół nie będzie dzisiaj pusty, bo w Bezdanach lubią bale i bawią się doskonale” – oto właśnie takimi słowami 13 lutego w gimnazjum była rozpoczęta impreza zapustowa. Zapusty to ostatni dzień przed wielkim postem wielkanocnym, dlatego uczniowie każdej klasy robili stół zapustowy i mieli zadanie – upiec największy blin. Ten dzień nie minął bez sportu. Uczniowie grupy przedszkolnej i klas początkowych z nauczycielkami mieli zabawy przy muzyce, która stwarzała odświętny nastrój. Natomiast uczniowie klasy 5-12 tradycyjnie ścigali się na ławie, trafiali piłeczkami i strzałkami do celu. Podczas święta nie zabrakło pysznych wypieków, ziołowej herbatki i kiełbasek.

Smakołyki przygotowane przez uczniów klas III i IV

Uczestnicy święta upiększyli święto zapustowymi maskami i Marzannami. Na zapustach nie zabrakło pięknych Cyganeczek, które wszystkim chętnym wróżyły przyszłość.

Chłopcy w czasie wyścigu w workach

Zapusty to dzień, kiedy się tańczy, bawi, głośno śmieje i krzyczy, to dzień, kiedy wiosna zamienia zimę. Tradycja zachowała w sobie wiele dawnych magicznych elementów powiązanych z zapowiedzią i budzeniem wiosny, w których dostrzegano odwołania się do kultu przyrody i elementów widowiskowych, dlatego uczniowie przy ognisku wołali na wiosnę i myśleli o swoich marzeniach. Wszyscy wspólnie smacznie i wesoło pożegnali zimę. Z całego serca dziękujemy za wspólną zabawę, która sprawiła wiele radości. Dziękujemy rodzicom za pyszne domowe wypieki: ciastka, chrusty, pączki, wafelki oraz blinki.

Nauczycielka Jolanta Szemiene

Źródło: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt/?p=28831&lang=pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content