„Zapal Światło Wolności”, czyli Polonia amerykańska oddaje hołd Bohaterom stanu wojennego

Autor:Marlena Bodo
W duchu tradycji, solidarności i pamięci, Polonia amerykańska w grudniu 2023 r., przygotowuje się, jak co roku, do symbolicznej akcji pt. „Zapal Światło Wolności”, upamiętniającego 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Inspiracja do tego gestu solidarności nawiązuje do apelu prezydenta Ronalda Reagana z 1981 roku, a Stowarzyszenie „Pamięć” przewodzi inicjatywie, zachęcając wszystkie polonijne szkoły, parafie, organizacje i instytucje do udziału w niej.

Symbol solidarności

Akcja „Zapal Światło Wolności” jest hołdem dla bohaterów stanu wojennego, których odwaga i determinacja były fundamentem walki o wolność i godność. Stowarzyszenie „Pamięć” przenosi tę piękną tradycję na grunt Polonii amerykańskiej, podkreślając jej znaczenie dla lokalnej społeczności.

Jedność na świecie

Gest solidarności wobec Polaków żyjących w stanie wojennym zdobył poparcie na całym świecie. W czasach PRL wielu mieszkańców wolnych państw dołączyło do tego symbolicznego apelu prezydenta Regana, manifestując jedność z Polakami walczącymi o swoje prawa i wolność.

13 grudnia o 19:30

Grzegorz Tymiński, prezes Stowarzyszenia „Pamięć”, takimi słowami wzywa ludzi do uczestnictwa: „Zachęcamy, aby 13 grudnia o godz. 19.30 <<Światło Wolności>> zapłonęło w wielu oknach jako wyraz naszej pamięci o ofiarach stanu wojennego. Zapalenie <<Światła Wolności>> będzie także świadectwem naszej wdzięczności osobom i rodzinom, które nie zawahały się znosić represji i prześladowań”.

Wspólna galeria pamięci

Stowarzyszenie zachęca również do przesyłania zdjęć z zapalenia „Światła Wolności”, które zostaną opublikowane w polskich i polonijnych mediach, tworząc wspólną galerię upamiętniającą te ważne chwile. Polonia Amerykańska, po raz kolejny, ma szansę uczcić pamięć bohaterów stanu wojennego, wyrazić wdzięczność dla tych, którzy nieśli na swoich barkach trudy tamtych czasów, oraz kontynuować tradycję solidarności, która jest niewątpliwie naszym dziedzictwem. Niech akcja „Zapal Światło Wolności” stanie się symbolem jedności, pamięci i siły społeczności polonijnej na przestrzeni lat.

Wspólnota polonijna w Ameryce

Polonia Amerykańska, silna w swojej różnorodności, ma okazję jednoczyć się wokół wartości, które stanowią fundament wolności i demokracji. „Zapal Światło Wolności” to nie tylko gest pamięci, ale także wyraz solidarności społeczności, która zdaje sobie sprawę z wagę utrzymania i przekazywania wartości wolności kolejnym pokoleniom. W obliczu wspólnego dziedzictwa, inicjatywa ta łączy serca i umysły, umacniając więzi społeczności polonijnej na ziemi amerykańskiej. Wszystkich chętnych do uczestnictwa w akcji serdecznie zachęcamy do aktywnego udziału w tej doniosłej inicjatywie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content