Szlakiem zesłańców

W dniach 21-22 września młodzież z Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie realizowała projektu „Szlakiem zesłańców”. Podczas dwudniowej wizyty w Białymstoku uczniowie poszerzali wiedzę na temat zesłań jako istotnego elementu historii Polski oraz wzmacniali więzi z Polską.

W trakcie pierwszego dnia uczniowie odwiedzili Archiwum Państwowe w Białymstoku, gdzie wysłuchali wykładu na temat powstania styczniowego, pojęcia katorgi i zesłania. Następnie zapoznali się z historią powstania Archiwum Państwowego, dokumentacją przechowywaną w nim i zasadami jej udostępniania. Wieczorem uczestniczyli w seansie filmu „Raport Pileckiego”, inspirowanym życiem rotmistrza Witolda Pileckiego, co stanowiło poruszającą lekcję historii. Kulminacyjnym punktem pobytu było zwiedzanie Muzeum Pamięci Sybiru, gdzie uczestnicy projektu pod okiem przewodnika poznawali historie ludzi zesłanych na obszarze rozciągającym się od Uralu po Ocean Spokojny.

”Rozpoczęliśmy realizację projektu „Szlakiem zesłańców”

Wyjazd edukacyjno-krajoznawczy stał się możliwy dzięki projektowi „Żywa lekcja historii z Odra-Niemen”, dofinansowanemu w ramach konkursu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na rzecz Polonii i Polaków poza granicami Ojczyzny. Organizatorem zadania jest Stowarzyszenie Odra Niemen. Dziękujemy za wsparcie!”

Źródło: https://www.konarskio.lt

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content