Święto Polaków w Tauranaga

W ostatnią sobotę, na Uniwersytecie Waikato w Tauranadze, na wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej w Nowej Zelandii odbyło się wydarzenie „Celebrating Poles in New Zealand”

Organizatorem spotkania była organizacja Polish Community Trust, Bay of Plenty, spotkanie miało urozmaicony charakter – były rozmowy, poczęstunek, polska muzyka.

Wydarzenie było powiązane ze 150. rocznicą przybycia polskich osadników w te rejony. Na spotkaniu było wielu gości, m.in. Grzegorz Kowal, Ambasador RP w Nowej Zelandii, Bogusław Nowak, honorowy konsul RP w Auckland, czy John Scrimgeour, zastępca burmistrza okręgu Western Bay of Plenty.

Wydarzenie odbyło się w dobrej atmosferze, przyciągnęło wielu uczestników. Zorganizowano małą wystawę polskich strojów narodowych, były opowieści o polskich imigrantach – ilustrowane plakatami i archiwalnymi obrazami – którzy osiedlili się w Nowej Zelandii od czasów pionierskich pierwszej połowy XIX wieku.
Profesjonalna muzyk Magda James przygotowała część muzyczną przedstawienia. Wraz z Joanną Nally, w towarzystwie lokalnego zespołu Kiwi, zaśpiewały polskie piosenki z repertuaru Ireny Santor, Mieczysława Fogga, Maryli Rodowicz, Urszuli i Krystyny Prońko, włączając do śpiewu publiczność.

Źródło: Polish Community Trust, Bay of Plenty, New Zealand

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content