Nowozelandzkie odznaczenie dla Stanisława Manterysa

26 maja Gubernator Generalna Nowej Zelandii Cindy Kiro odznaczyła Stanisława Manterysa, jednego z „Dzieci z Pahiatua”, Nowozelandzkim Orderem Zasługi.

Nowozelandzki Order Zasługi (New Zealand Order of Merit) nadawany jest osobom, które w różnych dziedzinach przysłużyły się Koronie bądź narodowi, lub wyróżniły się swoimi zasługami, talentami, czy wkładem w różne dziedziny życia.

Stanisław Manterys przybył do Nowej Zelandii z polskimi dziećmi, które wyszły wraz z Armią Andersa z ZSRR, w 1944 roku. Był członkiem komitetu Związku Polskiego w Wellington i Auckland, gdzie pełnił także funkcję prezesa. Organizował coroczne obozy dla dzieci Polskiej Szkoły Sobotniej i pomagał przy Klubie Młodzieżowym. Przez wiele lat pomagał rodzinom uchodźców afrykańskich osiedlających się w Nowej Zelandii. Pomagał polskim uchodźcom w czasie ruchu wolnościowego Solidarności, zapewniając zakwaterowanie w swoim domu. Promował temat „Dzieci z Pahiatua” poprzez książki, artykuły, gazety, wywiady telewizyjne i radiowe. Pan Manterys miał wystąpienia tematyczne przed różnymi grupami społecznymi, udzielał wywiadów naukowcom zajmującym się badaniami nad polskimi dziećmi-uchodźcami w Nowej Zelandii.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło: Governor-General of New Zealand 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content