Początkiem roku w Centrum Młodzieży „Nie lękajcie się” w Lublinie odbyło się spotkanie Lubelskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Członkowie oraz przyjaciele tego środowiska po raz kolejny wzięli udział w Mszy świętej oraz mieli okazję do spędzenie razem czasu.
Chłopcy z Wołynia
Lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej powstało lata temu w Lublinie, aby zgromadzić byłych żołnierzy tej niezwykłej formacji z czasów 2 wojny światowej. Dywizja sformowana została w styczniu 1944 roku na Wołyniu, jako największa zwarta polska jednostka partyzancka podczas całej wojny. Powstała jako element realizacji planu „Burza”, czyli podjęcia walki z Niemcami w momencie wkraczania sowietów w granice Polski, aby powitać ich jako gospodarze. Dnia 4 stycznia 1944 pierwsze oddziały Armii Czerwonej walcząc z Niemcami przekroczyły przedwojenną granicę Polski. Wobec tego już pod koniec stycznia powstała 27 Dywizja na Wołyniu.
Większość żołnierzy tej jednostki pochodziła z okolicznych rejonów, więc doświadczeni byli mordami prowadzonymi przed ukraińskich nacjonalistów. Z tego powodu Dywizja walczyła nie tylko z Niemcami, ale także z UPA. Współpraca z wkraczającą „sojuszniczą” armią sowiecką układa się w sposób skomplikowany. Tak więc ostatecznie Dywizja przeszła Bug w kierunku na Lubelszczyznę i wzięła udział w walkach z Niemcami między innymi o Kock. Ostatecznie polska formacja otoczona została przed Rosjan, którzy zmusili Polaków do złożenia broni. Większość żołnierzy po rozbrojeniu mogła odejść wolno. Pozbawieni celu, znajdujący się w nieznanych sobie terenach chłopcy z Wołynia ruszyli do największego miasta w okolicy – Lublina. Tutaj też wielu z nich zostało na zawsze osiedlając się i próbując ułożyć sobie życie na nowo.
Msza i połamanie się opłatkiem
W roku 2025 tradycyjne spotkanie opłatkowe odbyło się 12 stycznia, a więc na trzy dni przed 81. rocznicą powstania Dywizji. Po Mszy w kościele pw. Świętego Krzyża na lubelskich Bronowicach uczestnicy spotkania udali się do Centrum Młodzieży „Nie lękajcie się”. Głos zabrał między innymi zastępca wojewody lubelskiego Wojciech Wołoch, Zbigniew Wojciechowski w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Zdzisław Niedbała w imieniu Prezydenta Miasta Lublin. Obecny był również Prezes Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz przedstawiciel IPN. Po wspólnej modlitwie podzielono się opłatkiem i odśpiewano kolędy.
Szczególnymi gośćmi były dzieci z lokalnej Szkoły Podstawowej nr. 33 im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej wraz z Panią Wicedyrektor. Dzieci zaśpiewały kolędy i wyrecytowały patriotyczne wiersze. Później odbyło się również spotkanie członków Środowiska, na którym podsumowano działalność w roku ubiegłym i dyskutowano o przyszłych akcjach.
Misja środowiska
Z powodu nieubłaganie płynącego czasu samych weteranów wojennych jest w organizacji coraz mniej. Dziś są to głównie ich dzieci, wnuki, a także różni sympatycy. Dzisiaj Lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 WDPAK skupia się na przypominaniu historii nie tylko samej dywizji, lecz również Rzezi Wołyńskiej. Środowisko bierze na przykład udział w wyjazdach na Wołyń. Tam razem z innymi wolontariuszami biorą udział w porządkowaniu polskich cmentarzy. Poczet sztandarowy „Wołyniaków” obecny jest na wielu świętach patriotycznych w Lublinie i okolicach. Członkowie organizacji są również gotowi wspomóc ekshumacje na wołyńskiej ziemi, kiedy tylko stanął się one możliwe. Mimo upływu czasu misja Środowiska się nie kończy. Obecnie szczególnie potrzebne jest zainteresowanie tematem młodszego pokolenia. Jest wciąż wiele do zrobienia, więc nikt nie składa broni.