Uczniowie gimnazjum oddają hołd przy pomniku.

Śladem Patrona: Gimnazjum Upamiętnia Szymona Konarskiego

Pod koniec lutego miejsce miała kolejna, już 185, rocznica śmierci Szymona Konarskiego. Z tej okazji w Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie odbyły się uroczystości ku czci patrona.

Symboliczne popiersie patrona Gimnazjum, Szymona Konarskiego

Symboliczne popiersie patrona Gimnazjum, Szymona Konarskiego.

Szymon Konarski był polskim działaczem niepodległościowym, uczestnikiem powstania listopadowego oraz członkiem Młodej Polski i Stowarzyszenia Ludu Polskiego. Pochodził z rodziny szlacheckiej i rozpoczął swoją karierę wojskową w wieku osiemnastu lat, kontynuując ją w czasie powstania listopadowego. Po klęsce powstania wyemigrował i podjął działalność polityczną, związaną między innymi z organizacjami republikańskimi oraz lożami masońskimi.

Po powrocie do kraju zaangażował się w działalność konspiracyjną, zakładając Związek Ludu Polskiego i prowadząc agitację rewolucyjno-demokratyczną na wschodnich ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Aresztowany przez Rosjan, został skazany na śmierć i stracony w Wilnie 27 lutego 1839 roku. Jego grobowiec, będący miejscem symbolicznym, znajduje się na cmentarzu kalwińskim w Wilnie, a jego działalność polityczna i poglądy były wyrazem walki o niepodległość Polski oraz idei społecznych.

Rocznica śmierci Szymona Konarskiego była okazją do posprzątania pomnika mu poświęconego przez uczniów

Rocznica śmierci Szymona Konarskiego była okazją do posprzątania pomnika mu poświęconego przez uczniów

            „27 lutego 185. rocznica bohaterskiej śmierci patrona naszego Gimnazjum – Szymona Konarskiego. Przedstawiciele gimnazjum przypomnieli ważne momenty z życia bohatera, sprzątali przy pomniku, złożyli biało-czerwony wieniec, zapalili znicze oraz oddali hołd.

Z historii: wyrokiem sądu Szymona Konarskiego skazano na rozstrzelanie. 27 lutego 1839 roku, w Wilnie w godzinach rannych wykonano wyrok. Jego grób został stratowany końmi, by nigdy go nie odnaleziono. We wrześniu 1839 roku zwłoki Konarskiego potajemnie zostały przeniesione i pochowane przez Antoninę Śniadecką przy asyście kilku oficerów na cmentarzu kalwińskim w Wilnie”

Źródło: https://www.konarskio.lt/pl/foto/item/519/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content