Pod koniec lutego miejsce miała kolejna, już 185, rocznica śmierci Szymona Konarskiego. Z tej okazji w Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie odbyły się uroczystości ku czci patrona.
Symboliczne popiersie patrona Gimnazjum, Szymona Konarskiego.
Szymon Konarski był polskim działaczem niepodległościowym, uczestnikiem powstania listopadowego oraz członkiem Młodej Polski i Stowarzyszenia Ludu Polskiego. Pochodził z rodziny szlacheckiej i rozpoczął swoją karierę wojskową w wieku osiemnastu lat, kontynuując ją w czasie powstania listopadowego. Po klęsce powstania wyemigrował i podjął działalność polityczną, związaną między innymi z organizacjami republikańskimi oraz lożami masońskimi.
Po powrocie do kraju zaangażował się w działalność konspiracyjną, zakładając Związek Ludu Polskiego i prowadząc agitację rewolucyjno-demokratyczną na wschodnich ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Aresztowany przez Rosjan, został skazany na śmierć i stracony w Wilnie 27 lutego 1839 roku. Jego grobowiec, będący miejscem symbolicznym, znajduje się na cmentarzu kalwińskim w Wilnie, a jego działalność polityczna i poglądy były wyrazem walki o niepodległość Polski oraz idei społecznych.
Rocznica śmierci Szymona Konarskiego była okazją do posprzątania pomnika mu poświęconego przez uczniów
„27 lutego 185. rocznica bohaterskiej śmierci patrona naszego Gimnazjum – Szymona Konarskiego. Przedstawiciele gimnazjum przypomnieli ważne momenty z życia bohatera, sprzątali przy pomniku, złożyli biało-czerwony wieniec, zapalili znicze oraz oddali hołd.
Z historii: wyrokiem sądu Szymona Konarskiego skazano na rozstrzelanie. 27 lutego 1839 roku, w Wilnie w godzinach rannych wykonano wyrok. Jego grób został stratowany końmi, by nigdy go nie odnaleziono. We wrześniu 1839 roku zwłoki Konarskiego potajemnie zostały przeniesione i pochowane przez Antoninę Śniadecką przy asyście kilku oficerów na cmentarzu kalwińskim w Wilnie”