Relacja z obchodów 79. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Autor:Piotr Kurpaska

Droga do Rzymu

Podróż dla kombatantów jest wyczerpująca, ale dopóki mają siłę, chcą uczestniczyć w obchodach.

16 maja wcześnie rano zameldowaliśmy się w recepcji hotelu skąd zostaliśmy przetransportowani na płytę wojskowego lotniska w Warszawie. Organizatorem obchodów był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Natomiast do zadania specjalnego z Odra Niemen został oddelegowany Piotr (SON Wrocław), który miał zaszczyt być opiekunem wieloletniego przyjaciela Stowarzyszenia, płk Ottona Hulackiego. Najstarszego żyjącego kombatanta (101 lat), który brał udział w bitwie o Monte Cassino.

Ze stolicy apostolskiej do Cassino (Watykan i Piedimonte)

Po zakwaterowaniu się w Hotelu w Rzymie, udaliśmy się do Watykanu, gdzie złożyliśmy kwiaty i pomodliliśmy się w Bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II. W kolejnym dniu przeżyliśmy wiele wzruszający chwil, ten dzień w szczególności ważny był dla naszego podopiecznego pułkownika Ottona. Z Rzymu przejechaliśmy do Cassino skąd udaliśmy się do Piedimonte San Germano. Znajduje się tam pomnik 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich, w którego szeregach walczył Otton Hulacki. Po przywitaniu gości i przemówieniach oficjeli poproszono pułkownika, aby odczytał odezwę i nazwiska poległych na tych wzgórzach kolegów z pułku. Kombatantom asystowali harcerze. Wzniosłość uroczystości dodała Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych odgrywając hymny Polski i Włoch oraz szereg patriotycznych pieśni.

Na wzgórzach Monte Cassino

Piękne okolice wzgórza Monte Cassino wprawiają w zadumę.

18 maja, do południa, braliśmy udział w uroczystości złożenia kwiatów przed pomnikiem Generała Władysława Andersa w Cassino. Następnie po obiedzie udaliśmy się na mszę polową oraz ceremonię złożenia kwiatów na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Niestety niebo nad cmentarzem zapłakało, oberwanie chmury zmusiło organizatorów do skrócenia uroczystości. Jednak dziesiątki delegacji i przybyłych tu pielgrzymów oraz monumentalność tego miejsca stworzyły niezapomnianą atmosferę.

Zgubieni w górach – uroczystości w Acquafondata

Takie uroczystości zawsze wywołują wzruszenie.

Następnego dnia uczestniczyliśmy w uroczystości odsłonięcia pamiątkowego cokołu w miejscu pierwotnego pochówku poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w Acquafondata. Pięknym przemówieniem rozpoczęła Pani burmistrz tej niewielkiej górskiej miejscowości, opowiadając o relacjach cywilów, którzy w sposób szczególny przedstawiali spotkania z polskimi żołnierzami. Podczas uroczystości kombatanci II korpusu otrzymali pamiątkowe szable, które wręczył minister Jan Kasprzyk wraz z Anną Marią Anders (córką legendarnego generała).

Na Piazza Diamare rozbrzmiały trąby

Po południu wybraliśmy się na piękny koncert okolicznościowy orkiestry wojskowej na placu Piazza Diamare – przed Teatrem Manzoni w Cassino oraz na projekcję wzruszającego filmu pt. „Ostatni rozdział”.

Żegnamy się z Italią

W ostatnim dniu pobytu braliśmy udział w uroczystości złożenia kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w San Vittore del Lazio. Po południu pożegnaliśmy się z Italią i udaliśmy się na lotnisko Ciampino skąd wyruszyliśmy w drogę do ojczyzny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content