„Przystanku Historia” jest to projekt stworzony przez Instytut Pamięci Narodowej, którego celem jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna.
Budapeszt stał się kolejną stolicą świata, do której dotarł IPN ze swoim projektem popularyzującym polską historię. Dokładnie zawitał do Szkoły Polskiej W Budapeszcie.
Szkoła będziemy teraz w stałym kontakcie z Instytutem Pamięci Narodowej w Krakowie.
Przygodę z projektem szkoła rozpoczęła od warsztatów dla młodzieży przeprowadzonych przez edukatorów IPN.
Uczniowie mieli okazję poznać największych naukowców, inżynierów, matematyków, którzy tworzyli wielkość i niepowtarzalność II Rzeczypospolitej!
Spotkanie stało się także okazją do dyskusji…m.in. próbowano znaleźć odpowiedź, kto pierwszy Polacy czy Anglicy złamali szyfr Enigmy.
Po spotkaniu z młodzieżą młodsi uczniowie zostali zaproszeni przez edukatorów IPN, na niecodzienny spacer po II Rzeczypospolitej. Przewodnikiem był bowiem Sambo – ulubiony pies słynnego przedwojennego aktora Eugeniusza Bodo. Na chwilę sala lekcyjna zamieniła się w salę kinową przenosząc wszystkich obecnych w czasy II RP. Magia kina zadziałała! Pies Sambo stał się fantastycznym przewodnikiem, z dumą prezentował dzieciom największe osiągnięcia i najpiękniejsze miejsca przedwojennej Polski. Po zajęciach uczniowie wychodzili wyposażeni nie tylko w nową wiedzę, ale także z pięknymi własnoręcznie wykonanymi rysunkami zapamiętanych miejsc i ze znajomością kołysanki A,A,…KOTKI DWA!
Ukoronowaniem Przystanku Historia IPN w szkole stały się spektakle dla przedszkolaków i starszych dzieci pt.”Historia Misia Wojtka”. Widzowie, wśród których znaleźli się także zacni goście – Pani Ambasador Izabela Kęciek wraz z dziećmi, razem z aktorami „przemierzyli tysiące kilometrów” szlakiem niezwykłego Misia. Nie straszne im były piaski pustyni, wody Morza Śródziemnego, czy mordercza walka w czasie wielkiej bitwy pod Monte Casino!
Wszystkim towarzyszyły super humory! Wszakże Miś zawsze maszerował z piosenką na ustach, jak to polski żołnierz ma w zwyczaju.
Dzięki Ambasadzie RP w Budapeszcie Przystanek Historia dotarł do szkoły.
Źródło: https://www.facebook.com