Polska i USA, czyli silne więzi i wspólne cele na arenie międzynarodowej

Autor:Marlena Bodo

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzeziński, wyraził pełne zadowolenie z rozwoju stosunków między Polską a USA w roku 2023. W rozmowie dla RMF FM podkreślił, że Polska jest niezastąpionym sojusznikiem, a relacje dwustronne rozwijają się dynamicznie. Ważnym elementem tej współpracy są kwestie bezpieczeństwa, a ambasador wielokrotnie podkreślał, że bezpieczna Polska równa się bezpiecznym Stanom Zjednoczonym.

W trakcie wywiadu Brzeziński odniósł się także do wspólnych wartości i zasad demokracji, które leżą u podstaw relacji między oboma krajami. Z dumą wspomniał o wysokiej frekwencji podczas ostatnich wyborów w Polsce, co jest dla niego dowodem na silne zakorzenienie demokratycznych wartości w społeczeństwie polskim.

Wspólne cele na arenie międzynarodowej

Ambasador podkreślił, że Polska i USA mają wspólne cele na arenie międzynarodowej. Cenią demokrację, wolność oraz prawa człowieka. Jako sojusznicy w ramach NATO, oba kraje zobowiązują się do współpracy na rzecz utrzymania bezpieczeństwa i stabilizacji globalnej. Brzeziński wyraził entuzjazm z powodu możliwości dalszego budowania jedności na fundamentach, które oba kraje wspólnie stworzyły w 2023 r.

Wspieranie Ukrainy

Ambasador podkreślił także konieczność dalszego wspierania Ukrainy, szczególnie w kontekście agresji ze strony Rosji. Wspomniał o roli Polski w tej sprawie, doceniając zaangażowanie i pomoc udzieloną przez Polaków uchodźcom z Ukrainy. Jego słowa były także podziękowaniem za humanitarną postawę Polski, określając ją jako „humanitarne supermocarstwo”.

Perspektywy na rok 2024

Na pytanie dotyczące perspektyw na rok 2024, ambasador Brzeziński wyraził pewność, że relacje między Polską a USA będą nadal rozwijać się pozytywnie. Zapowiedział nowe inwestycje oraz kontynuację współpracy przy transformacji energetycznej (m.in. jądrowej). Ponadto obiecał dalsze wzmacnianie wspólnej obrony oraz bezpieczeństwa obu krajów. W 2024 roku relacje polsko-amerykańskie będą dalej budowane na wartościach demokratycznych. Ambasador jest zdania, że zaufanie jest fundamentem przyjaźni polsko-amerykańskiej i kluczowym elementem współpracy między oboma krajami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content