Odwiedziny w Piekarni Wileńskiego Piernika

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, uczniowie Liceum im. A. Mickiewicza w Wilnie odwiedzili litewską piekarnię piernika wileńskiego – „Vilnius meduolis”.

Podczas zajęć edukacyjnych w piekarni uczniowie mogli spróbować odgadnąć: Dlaczego żołnierze zabierali ze sobą pierniki, gdy szli na wojnę? Dlaczego pierniki sprzedawano w aptekach? Po co dodaje się przyprawy do piernika? Dlaczego lukier na pierniku nazywa się królewski? Po poznaniu wszystkich odpowiedzi uczniowie mogli przejść do najważniejszej części, czyli tworzenia piernika. Uczestnicy wspólnie ugniatali i wałkowali ciasto, formowali pierniki, dekorowali według własnego uznania.

Jak można wyczytać ze strony piekarni: „przepis na pierniki jest jak kapsuła czasu, zachowana w niezmienionej formie od czasów starożytnych. To nie tylko przepis, ale także dziedzictwo rzemieślników przekazywane z pokolenia na pokolenie. Stworzony sto lat temu i nadal ściśle przestrzegany, ten przepis jest symbolem autentyczności i tradycji. Anna i Alvydas Griškevičiai pielęgnują dawne tradycje Wileńszczyzny w pieczeniu pierników i pierników. Alvydas odziedziczył stare receptury tych produktów po swojej matce, których nauczyła się od swoich pradziadków. Aby podtrzymać tę piękną tradycję pieczenia, Anna i Alvydas angażują w proces produkcyjny swoje dzieci – Emilię i Petrę”.

Źródło: www.liceum.lt

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content