Obchody Święta Niepodległości Polski w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach

W październiku i listopadzie 2023 roku Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach aktywnie uczestniczyło w projekcie edukacyjnym zorganizowanym z okazji Święta Niepodległości Polski. Projekt miał na celu przypomnienie historycznych wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości oraz kształtowanie świadomości historycznej uczniów.

Uczestnicy brali udział w zajęciach z historii, wycieczce do Wilna i Zułowa, a także angażowali się w akcję społeczną sprzątania mogił na Rossie w Wilnie. Wszystko to, włączając uroczystości, konkursy plastyczne i recytatorskie, było wyrazem patriotyzmu oraz wdzięczności wobec tych, którym zawdzięczamy niepodległą Polskę.

To wyjątkowy projekt edukacyjny, który został zrealizowany w ramach obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę. Realizacja projektu przypadła na październik – listopad 2023 roku.

Zadanie, tj. „Projekt edukacyjny z okazji Święta Niepodległości Polski” zostało sfinansowane w wysokości 7 400,00 PLN ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023 za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”  im. Jana Olszewskiego. Celem było przypomnienie najważniejszych wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości i kształtowanie polskiej państwowości w tamtym okresie, wzmacnianie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków i ich świadomości historycznej oraz zachęcenie ich do aktywnego, radosnego uczestnictwa w obchodach.

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości Polski, 10 listopada, nasze gimnazjum dołączyło do akcji „Szkoła do hymnu” i odśpiewała hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

W ramach projektu zostały zorganizowane zajęcia z historii „Poznaj historię Polski”. Odbyła się wycieczka edukacyjna do Wilna i Zułowa. Uczniowie klas 1-8 wraz z wychowawcami wzięli udział w akcji sprzątania mogił na jednym z najstarszych cmentarzy w Europie, na Rossie w Wilnie. Natomiast 11 listopada grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział w uroczystościach na Rossie, które odbyły się z okazji Święta Niepodległości Polski. Uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze przed Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt.  „Pocztówka dla Niepodległej” oraz konkurs recytatorski „Wiersze o Polsce”.

Odbyła się  impreza gimnazjalna „Kocham, Cię, Polsko”, która jednocześnie stała się bogatą lekcją historii. Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliły barwy narodowe, godło i hymn. Program artystyczny rozpoczęli uczniowie  chóru „Nuta” kierownik pani Alicja Rusiecka. Następnie uczniowie klas początkowych oraz zerówki zaprezentowali zachwycające tańce z biało-czerwonymi flagami. Przepiękny występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Nie zabrakło również patriotycznych wierszy. Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła uczniom dyplomy i upominki za konkursy. Złożyła życzenia z okazji Święta Niepodległości. Udział w obchodach Święta Niepodległości Polski – to wyraz patriotyzmu, wdzięczności wobec tych, którzy oddali życie w walce za Ojczyznę.”

Źródło: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt

Pamiątkowa fotografia w trakcie akcji sprzątania mogił na Rossie w Wilnie
Z okazji Święta Niepodległości Polski uczniowie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przed Mauzoleum Matki i Serca Syna w Wilnie
Prace z konkursu plastycznego pt. „Pocztówka dla Niepodległej”
Tańce najmłodszych klas w trakcie imprezy gimnazjalnej „Kocham, Cię, Polsko”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content