Obchody 161. rocznicy powstania styczniowego. Imperializm rosyjski wciąż jest groźny

Prezydent RP złożył kwiaty w Kaplicy Powstania Styczniowego oraz przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. Fot. Marek Borawski /KPRP

Autor:Kancelaria Prezydenta RP

Na wileńskim Cmentarzu na Rossie prezydenci Polski i Litwy wzięli udział w uroczystych obchodach 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Wizyta Andrzeja Dudy na Litwie miała także głęboko dyplomatyczny charakter.

Podczas wydarzenia Andrzej Duda podkreślał, że naród polski, litewski, ukraiński i białoruski łączy pamięć o wspólnym dziedzictwie wolności, tradycji walk o samostanowienie oraz doświadczenie pokojowego współistnienia.

Prezydent przypomniał, że 61 lat temu na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej rozpoczęła się zbrojna insurekcja przeciwko rosyjskim okupantom.

– Kolejny raz Litwini, Polacy, Białorusini i Ukraińcy świętują pod znakiem, którym pieczętowały swoje dokumenty powstańcze władze. To trójdzielny herb z Orłem Białym, Pogonią i świętym Michałem Archaniołem, symbolizujący zarazem jedność i odrębne tożsamości Polski, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rusi – podkreślił prezydent.

Odniósł się również do obecnej sytuacji, zwracając uwagę, że nadal wymienione wyżej narody narody muszą stawiać opór rosyjskiemu imperializmowi.

– Kolejnym etapem tych zmagań jest obecnie pełnoskalowa inwazja Rosji na niepodległą Ukrainę – a także zaciskająca się wokół Białorusi pętla, jaką jest zależność reżimu mińskiego od Kremla – opisywał Andrzej Duda.  

Zaznaczył, że wolne narody Europy Środkowej i Wschodniej niosą solidarne wsparcie walczącym Ukraińcom i białoruskiej opozycji demokratycznej, sprzeciwiając się neoimperialnej polityce Rosji,

Podczas uroczystości przemówienie wygłosił Prezydent Litwy Gitanas Nausėda oraz liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Wcześniej para prezydencka uczestniczyła wspólnie z prezydentem Gitanasem Nausėdą i małżonką Dianą Nausėdieną we Mszy świętej w wileńskiej Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława.

W czasie obchodów Prezydent złożył wieniec w Kaplicy Powstania Styczniowego oraz przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Przypomnijmy, że Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców. Styczniowy zryw był najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w.

Na Litwie Andrzej Duda przebywał nie tylko z powodu obchodów kolejnej rocznicy powstania. Przed południem został powitany w Pałacu Prezydenckim przez Gitanasa Nausėdę. Następnie prezydenci odbyli rozmowy na temat bezpieczeństwa w kontekście trwającej wojny na Ukrainie i zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie. W trakcie spotkania omówiono także dalszy rozwój Inicjatywy Trójmorza. Prezydent Duda apelował do Europy Zachodniej o dalsze intensywne wsparcie dla Ukrainy w wojnie z Rosją.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda podkreślił, że rozmowa dotyczyła przygotowania do zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie oraz konieczności wzmocnienia bezpieczeństwa na wschodniej flance.

Andrzej Duda dodał, że planowane są także ćwiczenia polskich i litewskich żołnierzy na przesmyku suwalskim, ponieważ ze względu na newralgiczne położenie wymaga on dziś szczególnego umocnienia.

Prezydent mówił również o planowanym spotkaniu w formule Trójkąta Lubelskiego z udziałem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

– Chcemy rozmawiać o tym w jaki sposób wspierać Ukrainę, w szczególności przed zbliżającym się jubileuszowym Szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego – wskazał.

Rozmawiano także o współpracy gospodarczej pomiędzy krajami.

– Wzajemna wymiana gospodarcza pomiędzy Polską, a Litwą przekroczyła już 10 mld euro, co stanowi znaczący wzrost w ostatnich latach – podkreślił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że jest to efekt intensyfikacji współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza, rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content