Nie żyje Adam Chłopek – wybitny polski działacz na Ukrainie

Adam Chłopek uznawany był za skarbnicę wiedzy o Polakach na Ukrainie i szkolnictwie polskim na Ukrainie. Fot. YouTube

Autor:Maciej Rajfur

1 stycznia 2024 r. o godz. 7.00 rano w szpitalu w Krakowie zmarł Adam Chłopek, działacz społeczny, prezes Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie. Miał 72 lata.

Adam Chłopek był:

  • dyrektorem Ogólnoukraińskiego Metodyczno-Koordynacyjnego Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu,
  • naczelnikiem Drohobyckiej Filii Instytutu Modernizacji Treści Oświaty Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy,
  • członkiem Zarządu Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie,
  • członkiem Rady Oświaty Mniejszości Narodowej przy Ministrze Oświaty Ukrainy,

Był osobą zaangażowaną w działalność charytatywną na rzecz Polaków mieszkających na Ukrainie, laureatem wyróżnienia „Semper Fidelis”za zasługi dla Kresów i polskiej ludności na Kresach,

Uznawany za człowieka szlachetnego i pełnego empatii, znakomitego pedagoga i propagatora oświaty i kultury polskiej na Ukrainie, człowieka wielkich zasług na rzecz podtrzymywania tożsamości narodowej wśród społeczności polskiej na Ukrainie.

Adam Chłopek współzakładał Polską Sobotnią Szkołę im. Św. Królowej Jadwigi w Drohobyczu i całą siatkę szkół sobotnich na Ukrainie,

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w rozwijaniu polskiego systemu oświatowego, za działalność na rzecz polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie.

Wniósł ogromny wkład w realizację misji, jaką jest praca na rzecz podtrzymywania tożsamości narodowej wśród społeczności polskiej na Ukrainie.

Zaangażowanie, zasługi w rozwijaniu polskiego systemu oświatowego, dokonania w szerzeniu języka oraz kultury polskiej, zasługują na najwyższe uznanie.

Był autorem wielu publikacji z zakresu języka polskiego, oświaty polskiej na Ukrainie i historii Ziemi Drohobyckiej. Gromadził materiały o wybitnych Polakach urodzonych na terenie Ukrainy i rozpowszechniał te informacje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content