Narodowe Czytanie w Gruzji

W dniu 9 września 2023 r. gruzińska Polonia wzięła udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Dla Polonii gruzińskiej jest to o tyle istotne wydarzenie, że pisarka związana była i z tym krajem, o czym nieco zostanie wspomniane poniżej.

Jak podaje Związek Kulturalno – Oświatowy Polaków Gruzji „Polonia, „odbyło się ono w historycznych wnętrzach Narodowej Biblioteki Parlamentarnej, której wnętrza zdobią freski znakomitego polskiego artysty Henryka Hryniewskiego. W tegorocznej edycji zebrani wysłuchali fragmentów powieści „Nad Niemnem”, najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej. Narodowe Czytanie zakończone zostało konkursem wiedzy na temat Elizy Orzeszkowej i czytanej powieści. Jego laureaci otrzymali nagrody, które wręczył Ambasador RP w Gruzji Mariusz Maszkiewicz”.

źródło: https://polonia.org.ge/narodowe-czytanie-nad-niemnem/

„Eliza Orzeszkowa była ważną postacią w życiu literackim i społecznym, zarówno w Polsce, jak i w Gruzji. Wybrane dzieła pisarki zostały opublikowane w 1983 roku w Tbilisi pod tytułem „Przerwana idylla”. W tym tomie znalazł się m.in. przekład opowieść „Marta” najbardziej popularnej wśród gruzińskich emancypantek, przywołujących w swoich publicznych wystąpieniach nazwisko Elizy Orzeszkowej. Najbardziej znana na świecie powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” (Niemanis Piras) doczekała się dwóch wydań w języku gruzińskim, w 1975 i w 1989 roku. W piśmiennictwie gruzińskim Eliza Orzeszkowa była znana już wcześniej. W 1897 roku w czasopiśmie „Kwali” (Ślad), wydawanego pod redakcją Georgij Cereteli, ukazał się artykuł Eleny Cereteli pt. „Eliza Orzeszkowa i jej myślenie o kobietach. W tym samym czasopiśmie w 1899 roku artykuł o działalności Elizy Orzeszkowej opublikował Anastazji Czchenkeli”.

źródło: https://polonia.org.ge/narodowe-czytanie-elizy-orzeszkowej/

Wydarzenie było zatem okazją do spotkania Polonii gruzińskiej i wspólnego odczytania powieści polskiej pisarki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content