Narodowe czytanie 2023 – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

9 września pod patronatem Pary Prezydenckiej odbyła się ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie 2023”, do której dołączyli przedstawiciele Karagandyjskiego Obwodowego Stowarzyszenia Polaków „Polonia” w Karagandzie. W tym roku była to powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, jedno z najważniejszych dzieł literatury polskiej.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z biografią pisarki, którą przygotowała pani Iwona Toczek nauczycielka języka polskiego skierowana do pracy dydaktycznej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Autorka powieści przedstawia życie różnych grup społecznych w XIX wiecznej Polsce okresu rozbiorów poprzez przeżycia bohaterów, których sylwetki obdarzyła głęboką i bogatą charakterystyką realistycznie różnicującą każdą postać. Powieść ta również odnosi się do ważnych wydarzeń historycznych i ukazuje, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość i przyszłość narodu. Model patriotyzmu, który jest przedstawiony w powieści, oparty jest na pracy społecznej, jedności narodowej oraz kultywowaniu historii i tradycji narodowej. To ważne wartości, które kształtowały polską tożsamość narodową w trudnych czasach po powstaniu styczniowym.

Pan Witalij Chmielewski prezes stowarzyszenia podziękował uczestnikom za udział w akcji, wręczając dyplomy. Spotkanie zakończyła projekcja pierwszej części filmu „Nad Niemnem” w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego z roku 1986 w rekonstrukcji cyfrowej. Narodowe Czytanie 2023 to wydarzenie, które stanowi ważny elementem promocji polskiej literatury i kultury oraz pozwala na wspólne zrozumienie i docenienie literackiego dziedzictwa kraju.

Źródło: https://www.facebook.com/polacy.kz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content