W sercu Irlandii, w drugim co do wielkości po Dublinie mieście Cork, znajduje się miejsce, które jest nie tylko instytucją kulturową, ale także strefą spotkań dla Polaków osiedlonych na tych terenach. Polska Biblioteka w Cork to miejsce, które przechowuje dziedzictwo literatury, historii i tradycji polskiej.
Historia
Polska Biblioteka w Cork powstała z inicjatywy społeczności oraz działaczy polonijnych, którzy dostrzegli potrzebę posiadania miejsca, które promowałoby polską kulturę i język. Zostało otwarte w 2015 roku i bardzo szybko zostało docenione przez Polaków żyjących w Cork i okolicach. Biblioteka zaczęła gromadzić zbiory książek, czasopism i materiałów audiowizualnych w języku polskim, co przyciągnęło zarówno dorosłych, jak i dzieci. Oprócz bogatego katalogu książek, proponuje również różne zajęcia dla małych i dużych. Biblioteka w Cork jest największą polską biblioteką w Irlandii.
Celem ośrodka jest realizowanie zadań informacyjnych, kulturalnych, artystycznych, promocyjnych wobec lokalnej społeczności polskiej i irlandzkiej oraz innych lokalnych społeczności, a także wsparcie i rozwój osobisty poprzez kontakt ze sztuką – dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizacja działa non profit (charity number 20206269).
Zasoby i funkcjonowanie
W polskiej Bibliotece w Cork można znaleźć bogaty wybór literatury, klasyki po współczesne bestsellery. Użytkownicy mają dostęp do książek z różnych dziedzin: beletrystyki, historii, polityki, a także literatury dziecięcej. Biblioteka organizuje także spotkania literackie, warsztaty i lekcje języka polskiego, współuczestnicząc w integracji polskiej społeczności w Cork.
Biblioteka kompletuje i udostępnia literaturę polską i anglojęzyczną. Posiada bogaty zbiór literatury pięknej – obyczajowej, przygodowej i historycznej; biografie i pamiętniki. Księgozbiór literatury popularno-naukowej zawiera takie działy jak: filozofia, psychologia i pedagogika; sztuka, historia, geografia, medycyna, hobby-zainteresowania, gospodarstwo domowe. Są też książki z dziedziny uzależnień, terapii i rozwoju osobistego. Literatura dla dzieci i młodzieży, pogrupowana jest w działach: bajki i wierszyki /dla najmłodszych/, literatura dla dzieci oraz literatura dla młodzieży wraz z lekturami szkolnymi.
Dzięki współpracy z instytucjami oraz organizacjami, jest centrum kulturalnym, w którym mogą się odbywać spotkania z autorami, prelekcje tematyczne oraz projekcje wideo. Tego typu wydarzenia są częścią wymiany doświadczeń oraz wiedzy o Polsce.
Podsumowanie
Wspierając literaturę polską oraz promując dialog międzykulturowy, biblioteka ma szanse stać się ważnym miejscem na mapie kulturalnej Cork. To nie tylko przestrzeń, gdzie można wypożyczyć książkę ale również otrzymać pomoc. Przez prawie 10 lat istnienia, promuje kulturę polską i pozwala zachować Polakom ich tożsamość. Takie inicjatywy pozwalają budować mosty między narodami.