Święto Polonii i Polaków za Granicą zostało ustanowione przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku. Jest to symboliczny dzień, który ma uhonorować Polonię i Polaków mieszkających poza granicami Polski. Około 20 milionów Polaków, rozsianych po całym świecie, znajduje się poza granicami kraju. Na Łotwie mieszka około 40 tysięcy Polaków.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz odnowienia niezależności Łotwy.
Z tej okazji dołączając rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz odnowienia niezależności Łotwy, Polacy w Lipawie wspólnie świętowali. Organizatorami wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie „Wanda” na czele z Panią Prezes Ritą Rozentale. Tego dnia nie mogło zabraknąć pięknego koncertu w wykonaniu zespołu wokalnego „Bursztynki” działającym przy ZPL w Lipawie. Specjalnie na to wydarzenie został dobrany repertuar muzyczny. Zebrani mogli posłuchać i razem pośpiewać znane i lubiane polskie piosenki. Po koncercie wszyscy przybyli goście zasiedli do wspólnego świątecznego stołu. Społeczność Polaków w Lipawie stara się kultywować polskie tradycje, a spotkania z gośćmi stają się prawdziwym świętem. W kulturze polskiej gościnność rozumiana jest jako: serdeczność, życzliwość i bezinteresowność. Można dodać, że oznacza to przygotowanie jedzenia, zaopiekowanie się gościem, aby spędził miło czas, a czasami również przenocowanie. Cechy te nawiązują do wzorców z dawnego okresu, pielęgnowanych np. w starych dworach szlacheckich.
4 maja 1990 Rada Najwyższa Republiki Łotewskiej przyjęła Deklarację o Przywróceniu Niepodległości Republiki Łotewskiej. 21 sierpnia 1991 r. proklamowano pełną niepodległość tego bałtyckiego państwa od ZSRR. 4 maja na Łotwie na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono dzień wolny od pracy.
Zdjęcia: https://www.facebook.com/poliLiepaja