Muzeum Wojska Polskiego w Argentynie

Muzeum Wojska Polskiego im. Sołowieja w Martin Coronado

Autor:Marlena Bodo

Muzeum Wojska Polskiego im. Sołowieja, położone w urokliwym zakątku Martin Coronado, to święte miejsce dla miłośników historii i wojskowości. Oferuje ono wgląd w polską historię zbrojną, prezentując zbiory unikatowych eksponatów oraz ukazując bohaterskie dzieje żołnierzy polskich. Od momentu swojego założenia przez dra Antoniego Sołowieja w 1968 roku, instytucja ta stała się żywym pomnikiem przeszłości, płaszczyzną dla dialogu między pokoleniami oraz mostem łączącym kulturę polską i argentyńską.

Polski Ośrodek Katolicki a idea muzealnictwa

Działalność Muzeum Wojska Polskiego w Martin Coronado została zainicjowana w Polskim Ośrodku Katolickim OO. Bernardynów w budynku Polskiej Szkoły Sobotniej im. Tysiąclecia Chrztu Polski. Uroczystego otwarcia dokonał kardynał Władysław Rubin dnia 13 października 1968 r. Zbiory muzealne cechuje bogactwo i różnorodność. Wśród eksponatów znajdują się zabytkowe mundury, odznaczenia wojskowe, a także osobiste przedmioty żołnierzy z okresu II wojny światowej – od osobistych rzeczy (zachowanych z obozów niemieckich i sowieckich), np. książeczki do modlenia, po przedmioty codziennego użytku, np. łyżeczki czy kubki. Wszystko to tworzy niezwykle intymny obraz historii, stając się pomostem między przeszłością a teraźniejszością.

Eksponaty muzealnicze i renowacje

Szczególne miejsce w kolekcji zajmują obrazy o tematyce wojennej, ukazujące codzienne życie II Korpusu w Persji. Z duszą i talentem malowane przez Jana Gilowskiego, z pielęgnowaną czcią, prezentują one portrety żołnierzy polskich i ponadczasową symbolikę Matki Boskiej Częstochowskiej – Królowej Polski.

Muzeum ponownie otwarto w 1984 roku, kiedy to dokonano uzupełnienia jego zbiorów. Z kolei renowacje przeprowadzone w latach 2017 zapewniły muzeum nowe oblicze, czyli zmodernizowane i powiększone przestrzenie ekspozycyjne, co było możliwe dzięki inżynierom z Polski i wsparciu finansowemu od Senatu RP.

Nowa era dla Muzeum

Dzięki porozumieniu podpisanemu pomiędzy władzami Muzeum Wojska Polskiego w Martin Coronado a władzami Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, muzeum argentyńskie będzie bardziej rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. Współpraca z tak prestiżową instytucją otwiera nowy rozdział w funkcjonowaniu Muzeum Wojska Polskiego w Martin Coronado, pozwalając na dzielenie się unikatowymi kolekcjami i wspólną opiekę nad dziedzictwem. Warto podkreślić, że po renowacji w 2017 r. doszło do trzeciego uroczystego otwarcia Muzeum, z udziałem Prowincjała OO. Bernardynów O. Teofila Czarniaka, co wraz z wizytą polskich dyplomatów, nie tylko umocniło pozycję tej instytucji, ale również wskazało na jej znaczenie dla utrzymania polskiej tożsamości kulturowej w Argentynie.

Ekspozycja w Muzeum Wojska Polskiego w Martin Coronado
Ekspozycja w Muzeum Wojska Polskiego w Martin Coronado
Źródło: https://maciaszkowo.bernardyni.pl/inwentarz-muzeum-wojska-polskiego-im-por-dr-antoniego-solowieja-w-martin-coronado-buenos-aires-argentyna-11-marca-2023/


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content