Moskiewski pomnik Jana Pawła II

W historii Polski, niewiele osób tak bardzo przyczyniło się do rozsławienia naszego kraju w takim stopniu, w jakim zrobił to święty Jan Paweł II. Pomimo tego, iż od śmierci Papieża minęły już prawie dwie dekady, jest on do dziś jednym z symboli Polski za granicą, a miliony ludzi kojarzą nasz kraj właśnie z postacią świętego Karola Wojtyła. „Papież Polak” doczekał się wielu pomników w każdym z zakątków świata, które odwiedził. Doczekał się również pomników w kilku krajach, których nie zdołał odwiedzić w czasie swojego pontyfikatu. Jednym z tych krajów była Rosja. Zapraszamy Państwa na krótką lekturę dotyczącą historii powstania pierwszego w Rosji pomnika ku czci Jana Pawła drugiego sporządzoną przez Polonijną Agencję Informacyjną.

14 października 2011 roku odsłonięto w Moskwie pierwszy w Rosji pomnik papieża Jana Pawła II. Wykonany z brązu monument polskiego papieża, uznanego przez Kościół za błogosławionego, stanął w atrium Wszechrosyjskiej Państwowej Biblioteki Literatury Obcej, w centrum stolicy Rosji. Jego autorami są: ukraiński rzeźbiarz Ołeksandr Wasiakin oraz rosyjscy rzeźbiarze — Ilja i Nikita Fioklinowie. Przedstawia naturalnych rozmiarów postać siedzącego Jana Pawła II z otwartą książką na kolanach.

Monument został odlany w moskiewskiej firmie związanej z Fundacją Artistika. Ma ponad 1,8 metra wysokości i waży dwie tony. Stanął na granitowym postumencie. Pomysłodawcami wzniesienia w stolicy Rosji pomnika Jana Pawła II byli Jekaterina Gienijewa, dyrektor Wszechrosyjskiej Państwowej Biblioteki Literatury Obcej oraz Grigorij Amnuel, dyrektor Otwartego Klubu „Dialog Międzynarodowy”, rosyjskiej organizacji pozarządowej. — Zawsze pamiętamy o niespełnionym marzeniu Jana Pawła II, żeby przyjechać do Rosji — mówił wówczas Amnuel. — Środowiska związane z Dialogiem Międzynarodowym od kilku lat nosiły się z pomysłem uhonorowania polskiego papieża.

Uroczystość odsłonięcia monumentu uświetniła prezentacja fragmentów utworów Jana Pawła II w wykonaniu Olgierda Łukaszewicza i artystów rosyjskich. Odtworzono też „Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II” Krzysztofa Pendereckiego i „Te Deum” Łarisy Krytskiej. W ceremonii wzięli udział m.in. wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski oraz Krzysztof Penderecki z małżonką.

Pomnik ustawiono wśród pomników i popiersi najwybitniejszych umysłów świata, m.in. Leonarda da Vinci, Niccolo Machiavellego, Heinricha Heinego, Charlesa Dickensa, Abrahama Lincolna, Mahatmy Gandhiego i Jamesa Joyce’a. Panteon ten tworzony jest od 1994 roku.

Za życia Jan Paweł II z uwagą przyglądał się temu, co się działo w Rosji. Wielokrotnie mówił o niej ciepło w swoich homiliach. Z radością przyjmował rosyjskich polityków, dyplomatów, twórców kultury i przedstawicieli młodzieży. Marzył o podróży do Rosji.

Źródło: https://www.rodacynasyberii.pl/aktualnosc/758/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content