Listopad miesiącem niepodległości Polaków na Łotwie

Autor:Honorata Konon

Listopad dla Polaków na Łotwie, to miesiąc związany z uroczystościami z okazji Święta Niepodległości zarówno Polski, jak i Łotwy. Obchodzone są one w podobnym czasie. Święto Niepodległości Polski organizowane jest co roku przez mniejszość polską w miejscowościach, w których działa Związek Polaków na Łotwie.

Uczestnicy uroczystości z okazji Święta Niepodległości Polski w Jełgawie oraz 35-lecia Związku Polaków na Łotwie Oddziału w Jełgawie. Fot. ZPŁ Oddział w Jełgawie
Uczestnicy uroczystości w Jełgawie z okazji Święta Niepodległości Polski oraz 35-lecia Związku Polaków na Łotwie Oddziału w Jełgawie. Fot. ZPŁ Oddział w Jełgawie

Kurzeme, Zemgale, Vidzeme, Latgale – inaczej Kurlandia, Semigalia, Liwonia i Łatgalia – oznaczają cztery krainy historyczne Łotwy. Jedna z nich, czyli Łatgalia, jest szczególna ze względu na historyczne powiązania z Polską oraz na liczbę mniejszości polskiej żyjącej na tym terytorium. Są to bowiem dawne Inflanty Polskie. Historia osadnictwa polskiego obejmującego tereny współczesnej Republiki Łotewskiej zaczęła się w XVI wieku, gdy została zawarta polsko-inflancka umowa oddająca Inflanty wraz z Łatgalią pod opiekę króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego Zygmunta II Augusta. Mniejszość polska zamieszkuje te tereny do dziś. W Dyneburgu (Daugavpils), Krasławiu (Kraslav) i Rzerzycy (Rezekne) funkcjonuje Związek Polaków na Łotwie. Co roku w Domu Polskim w Dyneburgu obchodzone są wspólnie święta niepodległości Polski i Łotwy, tak samo w stolicy Łotwy – Rydze. Zauważalne jest identyfikowanie się Polaków na Łotwie zarówno z państwem polskim, jak i łotewskim. Nasi Rodacy biorą udział zarówno w uroczystościach niepodległościowych łotewskich, jak i polskich, często łącząc oba wydarzenia, gdyż występują w bliskim odstępie czasu – tygodnia.

Koncert z okazji Święta Niepodległości Polski w Dyneburgu. Fot. Centrum Kultury Polskiej w Daugavpils
Koncert z okazji Święta Niepodległości Polski w Dyneburgu. Fot. Centrum Kultury Polskiej w Daugavpils

Obchody 106 rocznicy Święta Niepodległości Polski na Łotwie

W tym roku, z okazji 106-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę Stowarzyszenie Polaków „Strumień” w Krasławiu, przy wsparciu Związku Polaków na Łotwie, 11 listopada 2024 r. zorganizowało uroczystość, podczas której odbyła się wieczornica patriotyczna, a także można było obejrzeć wystawę „Ojcowie Niepodległości”.  Podczas wydarzenia obecny był także konsul RP Mariusz Podgórski. Kolejnego dnia uczestnicy odbyli wycieczkę do Wilna.

Obchody w Rydze zainaugurował koncert fortepianowy Leny Ledo w budynku Małej Gildii. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele społeczności polskiej, w tym szkoły polskiej im. Ity Kozakiewicz w Rydze. Organizatorem natomiast była Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze we współpracy z Fundacją Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie. Kolejne obchody 11 listopada odbyły się w Centrum Kultury Polskiej Dyneburgu.  Na uroczystość zjechała się społeczność polska z całej Łotwy. Wydarzenie uświetnione zostało koncertem duetu muzycznego.

Natomiast 23 listopada 2024 r. odbył się koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości Łotwy i Polski w Jełgawie. Była to też okazja do uczczenia 35-rocznicy założenia Oddziału Związku Polaków w Jełgawie. W Rzerzycy z kolei Święto Niepodległości uczczono 26 listopada 2024 r. – również koncertem niepodległościowym, który odbył się w Sali Kameralnej Latgales vēstniecība GORS. Koncertem zaprezentowano poezję polsko-łotewskiej poetki Olgi Daukszty.

Tort na 35-lecie Związku Polaków Oddział w Jelgawie. Fot. ZPŁ Oddział w Jelgawie
Tort na 35-lecie Związku Polaków Oddział w Jelgawie. Fot. ZPŁ Oddział w Jelgawie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content