Pierwsze dary z Wielkopolski w ramach akcji „Rodacy Bohaterom” dotarły na Łotwę. Wolontariusze Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Wielkopolski przekazali je zasłużonym i potrzebującym członkom społeczności polskiej.
W dniach od 7 do 11 grudnia br. członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Wielkopolski odwiedzili Polaków na Łotwie, aby przekazać im dary zebrane w Wielkopolsce w ramach akcji pod nazwą „Rodacy Bohaterom”. Sto czterdzieści paczek zostało rozdanych w takich miejscowościach, jak Ryga, Jełgawa, Ogre, Jakubowo, Rzeżyca, Dyneburg oraz Krasław.
Odwiedziny w domach
Wyjazdy paczkowe charakteryzują się spotkaniami w domach, wzruszającymi rozmowami i tworzeniem więzi na kolejne lata. Odwiedzani corocznie przez wolontariuszy mieszkańcy wyczekują dni, podczas których mogą ponownie spotkać znane im osoby. Wolontariusze z Wielkopolski na Łotwę jeżdżą już od ponad dziesięciu lat. Można więc powiedzieć, że wyrobiona przez lata więź z rodakami z Łotwy jest już trwała.
Pierwszego dnia pobytu na Łotwie członkowie stowarzyszenia we współpracy ze Związkiem Polaków na Łotwie Oddział w Jełgawie odwiedzili Polaków z tej właśnie miejscowości. Udało się także dotrzeć do rodaków mieszkających w stolicy Łotwy oraz w małej miejscowości Ogre.
W kolejnych dniach, paczki zostały przekazane w Jakubowie, Rzeżycy, Dyneburgu oraz Krasławiu. Tutaj także udało się tego dokonać z pomocą i zaangażowaniem członków oddziałów Związku Polaków na Łotwie z ww. miejscowości. Wolontariuszy przy każdej możliwej okazji witano z otwartymi ramionami., wzruszeniem i nadzieją na spotkanie w następnych latach.
Lekcje historii w szkołach
Wyjazd jednak nie tylko miał charakter charytatywny, ale także edukacyjny. Wśród wolontariuszy akcji, w wyjeździe udział wzięli uczniowie XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Członkowie stowarzyszenia przeprowadzili lekcje historii w Polskiej Ogólnokształcącej Szkole Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze oraz Państwowym Gimnazjum Polskim im. Stefana Batorego w Rzeżycy (Rezekne). Tematami lekcji było Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku oraz Poznański Czerwiec 1956 roku. Aby rozeznać się w sytuacji i potrzebach placówek edukacyjnych na Łotwie, spotkania odbyły się także w Państwowym Gimnazjum Polskim im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu (Daugavpils), Polskim Przedszkolu nr 29 im. Jana Platera–Gajewskiego w Dyneburgu oraz w Szkole Niedzielnej Kultury i Języka Polskiego w Jakubowie (Jekabpils).