Swoje stragany mieli nawet najmłodsi uczniowie

Kaziuki Wileńskie w Gimnazjum Konarskiego

4 marca w Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie odbyły się Kaziuki Wileńskie. Tradycyjne, coroczne jarmarki. Początki tej tradycji sięgają XVII wieku i związane są z kultem św. Kazimierza, patrona Litwy i jednego z patronów Wilna.

Kaziukom towarzyszyła muzyka akordeonowa wykonywana przez uczniów starszych klas

Kaziukom towarzyszyła muzyka akordeonowa wykonywana przez uczniów starszych klas

Podczas Kaziuków, ulice starego miasta w Wilnie wypełniają się straganami oferującymi różnorodne produkty, w tym rękodzieło, ozdoby wielkanocne, wyroby ceramiczne, odzież ludową, jedzenie i wiele innych. Jest to okazja do zakupu prezentów, degustacji regionalnych potraw oraz doświadczenia atmosfery tradycyjnych jarmarków.

Kaziukom towarzyszą występy ludowych zespołów muzycznych, pokazy rzemieślnicze oraz różnorodne wydarzenia artystyczne i religijne, takie jak procesje czy msze święte. Wydarzenie ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Wilna i całej Litwy, ponieważ pozwala im pielęgnować tradycje oraz integrować się społecznie.

Mnogość towarów mogła wywołać zawrót głowy u kupujących

Mnogość towarów mogła wywołać zawrót głowy u kupujących

Pierniki, słoninka, wypieki domowe, palmy i inne rękodzieła, a nawet patyczaki – to wszystko można było nabyć podczas Kaziuków Wileńskich w Gimnazjum im. Szymona Konarskiego. W południe 4 marca w gimnazjum było gwarnie, jak to prawdziwym targom przystoi. Były słychać nie tylko odgłosy handlu na straganach, całość uświetniła muzyka akordeonowa na żywo w wykonaniu uczniów starszych klas. Na Kaziuki przybyli rodzice i dziadkowie uczniów, niekiedy w nadziei wspierać przedsiębiorczość swych pociech. Jakież było zdziwienie, gdy na straganie niekiedy było prawie pusto, bo dobry marketing wnuków sprzyjał szybkiej sprzedaży wyrobów. Jednym z najpopularniejszych „towarów” tegorocznych targów były patyczaki. Dorian z 3 b hodował je przez cały rok specjalnie na okazję targów kaziukowych. Koleżanka Paula miała również patyczaki, więc konkurencja obniżyła cenę i patyczaki miały niesamowite wzięcie… Trudno powiedzieć, jak zareagują rodzice na taki zakup, może na kolejnych targach z powodu większej podaży więcej chętnych skorzysta z oferty.

Działania pozalekcyjne na pewno sprzyjają zacieśnieniu więzi między uczniowskich, nowym przyjaźniom, jak również temu, że w gimnazjum czują się jak w jednej wielkiej rodzinie Konarskiego.

Dużą popularnością cieszyły się na jarmarku wszelakie słodycze

Dużą popularnością cieszyły się na jarmarku wszelakie słodycze

Źródło: https://www.konarskio.lt/lt/galeria/item/521/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content