Jak doszło do powstania Polonii?

Autor:Marlena Bodo
Grafika przedstawia powitanie polskich emigrantów przez mieszkańców Belgii po upadku powstania listopadowego

Od Ameryki Północnej przez Europę aż po Australię, Polacy tworzą dynamiczne, zintegrowane społeczności, które pielęgnują tradycje, kulturę i język swoich przodków. Dzięki niezłomnemu duchowi, przedsiębiorczości i oddaniu sprawom narodowym, Polonia odgrywa ważną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej i promowaniu pozytywnego wizerunku Polski za granicą.

Polonia, licząca obecnie około 21 milionów osób, jest jedną z największych diaspor na świecie. Jak doszło do tego, że tak wielu Polaków opuściło mieszka poza swoim krajem?

Wielka Emigracja

Polskie fale emigracji zaczęły się już pod koniec XVIII wieku i były związane z wydarzeniami politycznymi. Zwolennicy konfederacji barskiej, a później Konstytucji 3 maja, musieli opuścić kraj w obawie przed represjami. Następne fale emigracji wywołane były klęskami powstania listopadowego oraz styczniowego. Szczególnie istotna była emigracja po upadku powstania listopadowego, gdy ok. 9 tysięcy osób, głównie szlachty, opuściło Polskę.

Najwięcej emigrantów udało się do Francji, ale mniejsze grupy znalazły schronienie w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Turcji, Włoszech, a także w Ameryce. Emigracja ta, mimo że liczebnie niewielka, miała ogromne znaczenie dla przetrwania polskości. Wobec braku możliwości prowadzenia życia politycznego w kraju, na emigracji wykuwano koncepcje dotyczące przyszłości Polski. We Francji działały stronnictwa polityczne i osoby takie jak książę Adam Jerzy Czartoryski. Tam również narodziła się współczesna polska kultura – to stamtąd tworzyli Chopin, Mickiewicz, Krasiński, Słowacki i Norwid.

Emigracja ekonomiczna w XIX wieku

Kolejna większa fala emigracji była wynikiem rewolucji przemysłowej. Pod koniec XIX wieku setki tysięcy bezrolnych chłopów opuszczało ziemie polskie w poszukiwaniu pracy. Głównym kierunkiem była Ameryka Północna, gdzie ok. 1,9 miliona Polaków osiedliło się, tworząc polskie dzielnice w metropoliach i zakładając nowe miasta. Mniejsze grupy kierowały się do Ameryki Południowej, głównie do Brazylii i Argentyny, a także do Niemiec, gdzie Polacy stanowili istotną siłę roboczą w Zagłębiu Ruhry.

Dwudziestolecie międzywojenne

Odrodzona Polska była państwem biednym, więc w tym okresie emigracja miała charakter głównie ekonomiczny. Władze dostrzegały potencjał emigracyjny w kontekście tworzenia polskich kolonii zamorskich. Mimo spadku zainteresowania Stanami Zjednoczonymi jako celem emigracji, wzrosło znaczenie Kanady i Argentyny. Szacuje się, że w latach 1918-1938 z kraju wyjechało około 2 milionów ludzi, z czego spora część wróciła do Polski.

Druga Wielka Emigracja

Okupacja niemiecka oraz sowiecka na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej doprowadziły do kolejnej fali emigracji. Po klęsce 1939 r. wielu żołnierzy i cywilów wyjechało walczyć o wolną Polskę. Ponadto deportacje do ZSRR objęły około 350 tysięcy ludzi, z których część pozostała na Wschodzie, a część opuściła Związek Sowiecki z Armią Andersa. Po wojnie, w skutek przesunięcia granic i postanowień konferencji Wielkiej Trójki, poza granicami Polski znalazło się ok. 2,5 miliona obywateli II RP. Główne ośrodki drugiej Wielkiej Emigracji to Londyn, Paryż i Bonn.

Emigracje w czasach PRL

W czasach PRL również dochodziło do emigracji, choć na mniejszą skalę. Umowa z RFN dotycząca „łączenia rodzin” umożliwiła wyjazd setkom tysięcy Polaków. Antysemicka nagonka po 1968 r. oraz represje po wprowadzeniu stanu wojennego doprowadziły do emigracji politycznej i ekonomicznej. W ostatnim dziesięcioleciu istnienia PRL kraj opuścił milion ludzi, w tym około 10 tysięcy emigrantów politycznych.

Ku wolności przemieszania się

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. otworzyło nowy rozdział w historii polskiej emigracji. Liczba emigrantów wzrosła z 750 tysięcy w 2004 r. do ponad 2 milionów w 2017 r. Najwięcej Polaków osiedliło się w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Irlandii.

Polonia powstała w wyniku burzliwych wydarzeń, które zmuszały Polaków do opuszczania ojczyzny z powodów politycznych, ekonomicznych i społecznych. Każda z fal emigracji miała swoje unikalne przyczyny i konsekwencje, a Polonia odgrywała i nadal odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej oraz podtrzymywaniu więzi z ojczyzną. Dziś Polonia jest świadectwem siły i determinacji Polaków, którzy mimo trudności potrafili przetrwać i rozwijać się na obczyźnie.

Tablica pamiątkowa wysiedlenia Polaków z Kresów Wschodnich
Scroll to Top
Skip to content